Michael Kasırgası'nda ölü sayısı 6'ya çıktı

ABD'nin güneydoğusunda etkili olan ve tropik fırtına halini alan Michael Kasırgası'nda ölenlerin sayısı 6'ya yükseldi.

Kısa sürede tropik fırtınadan, kategori 4 seviyesine çıkan Michael Kasırgası saatte 250 kilometre hızı bulan rüzgârlar ve yoğun yağışlarla ABD'nin Florida eyaletinin kıyılarını vurdu.

Florida, Georgia, Güney Carolina ve Alabama’da 932 binden fazla evde kasırga nedeniyle elektrikler kesildi. Federal Acil Durum Dairesi (FEMA), elektrik kesintilerinin haftalarca sürebileceği uyarısında bulundu.

Bölgede etkisini yitiren kasırga çevrede ağır hasara yol açtı. Saatte 115 km'yi aşan rüzgârlar binalara ve ağaçlara çarpınca büyük bir yıkım meydana geldi.

Tehlike sahasındaki halk, yetkililer tarafından güvenli bölgelere nakledildi. Evsiz kalma tehlikesiyle karşı karşıya kalanlar, spor salonları ve sığınaklarda konakladı. Hasar tespit çalışmaları da devam ediyor.

Florida'nın son 100 yılda gördüğü en şiddetli kasırga olduğu belirtilen Michael'ın, 1992'deki Andrew kasırgasından sonra ABD'yi karadan vuran en şiddetli kasırga olduğu ifade ediliyor.

Beşinci kategorideki kasırgaların sayısı artıyor

Kasırgalar sahip oldukları hıza göre kategorilendiriliyor. Avrupa ve Kuzey Amerika'da kullanılan Saffir-Simpson ölçeğine göre kategoriler şu şekilde sınıflandırılıyor:

Kategori 1: Saatte 74-95 mil (119-153 km)

Kategori 2: Saatte 96-110 mil (155-177 km)

Kategori 3: Saatte 110-130 mil

Kategori 4: Saatte 131-154 mil

Kategori 5: Saatte 155 mil ve üstü (İLKHA) 

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler