Irak’ta Sadr Hareketi lideri Mukteda es-Sadr, ülkedeki gösterilere destek için devlet memurlarına genel grev çağrısı yaptı.

Sadr, sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı yazılı açıklamada, "Fırsat kaçırılırsa vatan kaybolur. Vatanım çalışmaktan daha önemlidir." ifadelerini kullanarak devlet memurlarının gönüllü olarak genel greve gitmesi çağrısında bulundu.

Sadr, greve sağlık sektörünün dâhil olmadığını da belirtti.

Sadr’ın çağrısının ardından Divaniye, Meysan, Zikar ve Babil Valiliği pazar gününün tüm resmi devlet kurumlarında tatil olacağını duyurdu.

Iraklılar, "işsizlik, yolsuzluk ve kamu hizmetlerinin yetersizliğini" protesto etmek amacıyla 1 Ekim'den bu yana ülkenin çeşitli bölgelerinde gösteriler düzenliyor.

Başkent Bağdat başta olmak üzere ülkenin orta ve güney kentlerine yayılan eylemlerde, bu güne kadar 300'den fazla kişi hayatını kaybetti, 10 binden fazla kişi de yaralandı. (İLKHA)

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler