Myanmar Hükumetine suç duyurusu

Rohingyalı Müslümanlara yönelik soykırım suçları işledikleri gerekçesiyle Myanmar Birliği Cumhuriyeti'nin 22 üst düzey yöneticisi hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunuldu.

Avukat Hasan Bozdaş, Rohingyalı Müslümanlara yönelik soykırım suçları işledikleri gerekçesiyle Myanmar Birliği Cumhuriyeti'nin 22 üst düzey yöneticisi hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunduğunu açıkladı.

Suç duyurusunu BM Myanmar Bağımsız Araştırma Komisyonunun raporu ve Uluslararası Ceza Mahkemesi ön inceleme duruşmasında alınan kararlarına dayanarak yaptığını sosyal medya hesabından açıklayan Bozdaş, başvurunun bir an önce kamu davasına dönüşmesini umduğunu söyledi.

Yapmış olduğu suç duyurusunun aynı zamanda ihbar mahiyeti taşıdığını ifade eden Bozdaş, "BM Myanmar Bağımsız Araştırma Komisyonunun raporu ve Uluslararası Ceza Mahkemesi ön inceleme duruşmasında alınan kararlara dayanarak yapmış olduğum suç duyurusu, aynı zamanda bir ihbar mahiyeti taşımaktadır. Suç duyurusuna konu olan soykırım ve insanlığa karşı suçlar, on yıllardır sistematik bir şekilde devlet politikası olarak Myanmar Birliği Cumhuriyeti hükûmetleri ve ordusu eliyle, yine 969 Hareketi gibi Budist aşırılar ve silahlandırılan Rakhine çeteleri desteğiyle işlenmektedir." dedi.

"Arakanlı Rohingya halkına yönelik, işlenmedik suç bırakmamış Myanmarlı yöneticiler mahkemelerimizde yargılanmalı" diyen Bozdaş, açıklamasına şöyle devam etti:

Ceza Kanunumuz ve mahkemelerimiz, suçun nerede ve ne zaman işlendiğine bakmaksızın; soykırım ve insanlığa karşı suçların faillerini yargılama yetkisine hâizdir. Başvurumun bir an önce kamu davasına dönüşmesini umuyor, Myanmar'ın söz konusu suçlara karışan yöneticilerinin uluslararası düzeyde ve insan haklarının evrensel değerleri ışığında mahkûm edilmesini temenni ediyorum.

Rohingyalı Müslümanların yaşadığı sorunların gündemde tutulmasının ve uluslararası hukukun devreye sokularak Myanmar devletinin baskı altına alınmasının hayati önem taşıdığını ifade eden Bozdaş, tüm insan hakları örgütlerini de inisiyatif almaya davet etti. (Osman Gülebak- İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler