Nikaragua'da da tansiyon yükseldi: 100 gözaltı

Nikaragua'da başlayan hükümet karşıtı gösterilerde onlarca kişi gözaltına alınırken, nisan ayından bu yana 325 kişinin hayatını kaybettiği belirtildi.

Nikaragua'nın başkenti Managua'da hükümet karşıtı gösteriler düzenlendi. Göstericilere sert müdahalede bulunulurken, 100'den fazla gösterici gözaltına alındı.

Göz yaşartıcı gazla göstericileri dağıtmaya çalışan polis, gösterileri çekmeye çalışan basın mensuplarını da gözaltına alarak ekipmanlarına el koydu.

Polis, gözaltına alınanların serbest bırakıldığını açıkladı.

Gösterilerin, Nisan 2018'de Devlet Başkanı Daniel Ortega'ya karşı düzenlenen gösterilerin bir devamı olduğu belirtiliyor.

Nisan ayından bu güne dek yüzlerce hükümet karşıtı göstericinin tutuklandığı ve çoğunun "terör" suçuyla cezaevine konulduğu öğrenildi.

İnsan hakları kaynaklarının aktardığı bilgilere göre ise 2018 yılının ekim ayına kadar, göstericilere yapılan müdahale sonucu 325 kişi öldü.

Göstericiler, ülkede ekonomik krizin yaşandığını belirtiyor ve 2021 yılında yapılması planlanan devlet başkanlığı seçimlerinin Mart 2019'a çekilmesi isteğinde bulunuyor. 73 yaşındaki Devlet Başkanı Ortega, söz konusu durumun kabul edilemeyeceğini dile getiriyor. (İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler