​Irak Kürdistanı’nın önemli alimlerinden olan Molla Krêkar’ın şu anda İtalya’da olduğu kaydedildi.

Molla Krekar’ın kardeşi Xalid Rencder, sosyal medyada yaptığı açıklamada, Norveç Adalet Bakanının, Molla Krêkar’ı İtalya’ya iade ettiklerini ve şu anda İtalya’da olduğunu söylediğini belirtti.

Rençder, “Norveç’te yayın yapan bir gazetenin haberinde ise onun ailesiyle bile vedalaşmasına izin verilmediği belirtiliyor. Molla Krêkar’ın avukatı konu hakkında basın açıklaması yapacak. O da Molla Krêkar’ın bu gece cezaevinden çıkarılıp İtalya’ya gönderildiğini düşünüyor.” dedi.

Mulla Krekar'ın avukatı Brynjar Meling ise gazetecilere yaptığı açıklamada, müvekkilinin ailesine veda etmesine dahi izin verilmediğini belirterek suçsuz bir insanın iade edilmesini engellemeyen herkesin utanması gerektiğini vurguladı.

Norveç'in Molla Krêkar’ı İtalya'ya iade girişimi daha önce de yaşanmıştı. Norveç, 2003 yılında Molla Krêkar’ı "ulusal güvenliğe yönelik bir tehdit" olarak görmüş ve Irak'a iadesi için kovuşturma işlemlerini başlatmıştı. İade işlemi, Irak'ta idam cezası bulunduğu için engellenmişti.

Irak Kürdistanı'nda etkin olan ve bölgede faaliyet yapması yasaklanan Ensar'ül İslam'ın yetkilileri, Kürdistan yönetimince 2002 yılında tasfiye edilmişti. Örgütün kampları ise bizzat Talabani'nin adamları tarafından verilen bilgiler doğrultusunda ABD jetleri ve füzelerinin hedefi olmuştu.

Asıl adı Necmaddin Faraj Ahmad olan 64 yaşındaki Molla Krêkar, 1991'den bu yana Norveç'te mülteci statüsüne sahip bulunuyor. Krêkar, bu süre zarfında 3 kez suikaste uğradı.

Molla Krêkar’ın kurucusu olduğu Ensar El İslam, ABD dahil çeşitli ülkelerin terörist örgüt listesinde yer alıyor. Molla Krêkar, 2002 Eylül'ünde, Amsterdam havaalanında tutuklanmıştı. Norveç, 2007 yılında Molla Krêkar’ı Amerika'ya iade etme kararı almış fakat son anda yapılan hukuki bir itirazla iade durdurulmuştu. (İLKHA)

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler