Nükleer anlaşmaya taraf olanlar Tahran'da bir araya geliyor

​ABD'nin İran nükleer anlaşmasından çekilmesinden sonra yaşanan gelişmeler ardından anlaşmaya taraf olan ülke uzmanları Tahran'da bir araya geliyor.

ABD'nin İran nükleer anlaşmasından çekilmesinden sonra yaşanan gelişmelerin ardından anlaşmaya taraf olan Almanya, Rusya, Fransa, İngiltere ve Çin temsilcileri Tahran'da bir araya geliyor.

Fars haber ajansının bildirdiğine göre;  BM güvenlik konseyinin 5 daimi üyesi ile Almanya'nın oluşturduğu 5+1 ülkeleri ile İran arasında  2015'de varılan nükleer anlaşmadan  ABD'nin ayrılması ardından yaşanan gelişmeleri değerlendirmek üzere  Almanya, Rusya Fransa  İngiltere ve Çin temsilcileri  Perşembe günü Tahran'da bir araya gelerek, nükleer anlaşmanın geleceğini görüşecek. Daha önce de uzmanlar Viyana'da bir araya gelmişti.

Bilindiği gibi ABD'nin nükleer anlaşmadan çekilmesi ardından İran da önceki gün yeni santrofujlerin işletmeye açılması talimatını vermişti. Fransa başta olmak üzere anlaşmaya taraf olanlar İran'ın bu adımını nükleer anlaşmaya aykırı olmadığını bildirmişti. ABD'nin yeni yaptırımları kapsamında da başta Peugat olmak üzere bazı Avrupa yatırımcıları İran'daki faaliyetlerini askıya aldıklarını duyurmuştu. (Hamza Erdem- İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler