Irak Meclis Başkanı Cuburi'nin Türkiye'ye, "PKK'ye karşı iş birliğine hazırız." mesajı ilettiği açıklandı.

Irak Parlamentosu Başkanı Selim Cuburi’nin “Bağdat PKK’ye karşı operasyon için Ankara ile iş birliğine hazır.” dediği belirtildi.

Şefeq News ve Rudaw'a konuşan Cuburi'nin sözcüsü Abdülmelik Hüseyni, Irak Meclis Başkanı'nın Ankara'ya PKK'nin faaliyetlerinden duyduğu rahatsızlığı ilettiğini söyledi.

Meclis Başkanı İsmail Kahraman’ın daveti üzerine 15 Mart’ta Ankara’ya gelen Cuburi’nin hükümetin üst düzey yetkilileriyle bir araya geldiğini belirten Huseyini “Parlamento Başkanı, Bağdat’ın kendi topraklarında PKK gibi silahlı grupların barınmasına ve bölgenin güvenliğine tehdit oluşturmasına izin vermediğini Türkiyeli yetkililere aktardı.” dedi.

2014'ten beri Irak Meclis Başkanı olan Cuburi, Irak'ta PKK'ye yönelik operasyonlar için de Türkiye'yle iş birliğine hazır olduklarını söyledi.

Irak Parlamento Başkanlığı Basın Ofisi Müdürü görüşmelerde ayrıca, Ankara ile Bağdat arasında iş birliği mekanizması, ekonomik ve ticari ilişkiler, istihbarat alışverişi, suçluların değiş tokuşu ve Türkiye’nin Irak’taki yeniden inşaya katılım süreçlerinin de ele alındığını belirtti.

Cuburi perşembe günü Ankara'ya gelmiş ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile de görüşmüştü.

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ da Irak ile olası bir askeri operasyona yönelik görüşmelerin olumlu geçtiğini açıklamıştı. (İLKHA) 

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler