Ruhani: ABD olmadan da anlaşmaya devam edilebilir

İran Cumhurbaşkanı Ruhani, ABD'nin çekildiği nükleer anlaşmaya ilişkin, "ABD’nin dışında, anlaşmaya imza atan diğer ülkelerin İran çıkarlarını güvence altına alması halinde ABD olmadan da anlaşmaya devam edilebilir." dedi.

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani resmi temaslar için gittiği Avusturya’da Cumhurbaşkanı Alexander Van der Bellen ile ortak basın toplantısı düzenledi.

ABD’nin uluslararası yasalar ve BM güvenlik konseyi kararlarına aykırı hareket ederek, çok uluslu sözleşmeleri ihlal ettiğini belirten Ruhani, "ABD’nin uluslararası anlaşmaları ihlal etmesi, çok uluslu sözleşmeleri ve BM Güvenlik Konseyi kararlarına aykırı davranması sadece ABD’nin zararlarına değil başkalarının da zararınadır. ABD’nin aldığı karar hiç kimsenin çıkarına değildir.  Bu alınan karar sadece ABD’nin çıkarlarına, ABD’nin ulusal çıkarlarına aykırı olmaktan başka bir sonuç getirmemiştir." diye konuştu.

İran’ın ulusal çıkarlarının güvence altına alınmasına vurgu yapan Hasan Ruhani, "İran gibi nükleer anlaşmadan iyi istifade etme durumu olursa, nükleer anlaşma korunur fakat bu iki taraf için de kârlı olmalı, iki taraf için de çıkar sağlamalı.  ABD’nin dışında, anlaşmaya imza atan diğer ülkelerin İran çıkarlarını güvence altına alması halinde ABD olmadan da anlaşmaya devam edilebilir. Ümid ediyorum, bütün ülkelerdeki siyasi iradeler, güçlü bir irade gösterir ve  ekonomik ve diğer sorunlarını birbirlerinin yardımıyla  çözerler." diye konuştu. (İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler