Ruhani: Devrim Muhafızları terörle mücadelede öncü

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, ABD'nin Devrim Muhafızları'nı terör örgütleri listesine alması kararını kınayarak, "İran'ın yurt içi ve bölgede terörle mücadele konusundaki en etkin gücü, her daim Devrim Muhafızları Ordusu olmuştur." dedi.

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, İran Nükleer Teknoloji Milli Günü ve Devrim Muhafızları Günü nedeniyle yaptığı konuşmada, Devrim Muhafızları Ordusu’nun kuruluş nedeni ile ilgili olarak "40 yıl önce İran halkı tarafından büyük bir devrim gerçekleşti. Düşmanlar bu devrimin ömrünün kısa olmasını istediği için, İran halkına karşı komplolar kurdu. Bunlardan birisi de teröristleri destekleyerek, İran İslam Devrimi’ni durdurmaya çalışmalarıydı." diye belirtti.

"Bu koşullar içerisinde teröre karşı koymak ve İran halkının güvenliğini sağlamak için güçlü bir güce ihtiyacımız vardı." diyen Ruhani, "Bu amaçla, Devrim Muhafızları Ordusu kurularak, fedakarlıkla teröristlere ağır darbeler indirdi." değerlendirmesinde bulundu.

"İran düşmanlarının İran'a bir savaş dayatarak birkaç gün içinde İran'ı ele geçireceklerini iddia ettiğinde, ülkeyi 8 yıl boyunca savunan ve düşmanları mağlup eden İran halkı, Ordusu ve Besiç Örgütü ile Devrim Muhafızları Ordusuydu." diyen Ruhani, "Bugün, emperyalizm ve ABD, teröre karşı en büyük güç sayılan Devrim Muhafızları’nı ‘terörist’ adlandırmakla kinini göstermek istiyor." diye ekledi. (İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler