Rusya'da bir merkezin çalışanlarının Coronavirus'e karşı geliştirdikleri aşıyı test ettikleri ve olumlu sonuçlar verdikleri kaydedildi.

N.F. Gamalei Ulusal Epidemiyoloji ve Mikrobiyoloji Araştırma Merkezi Müdürü Alexander Gunzburg, bu sonbaharda Rusya'da Coronavirus'e karşı kitlesel aşılamanın başlayabileceğine işaret etti.

TASS haber ajansında yer alan habere göre bir TV programında konuşan Gunzburg, "Bu aşının oluşturulmasına katılan tüm geliştiriciler gönüllü olarak aşıyı test etti. Aşının güvenirliğinin ve ilacı geliştirme sürecinde var olan sorumluluğun da farkındaydılar. Sadece antikorları test etmedik, virüsü nötralize eden koruyucu antikorların varlığını da kontrol ettik." dedi.

Gunzburg, Rus nüfusunun yeni tip Coronavirus enfeksiyonuna karşı kitlesel aşılanmasının 2020 sonbaharında başlayabileceğini ancak bu sürecin dokuz aya kadar sürebileceğini söyledi.

Gunzburg, aşıların ilk olarak riskli grup olan sağlık çalışanlarına uygulanması gerektiğini ifade etti.

Daha önce merkezdeki bilim adamlarının geliştirdikleri aşıyı kendilerine enjekte ettiğini bildiren Gunzburg, testlerin başarılı olduğu ve yan etkilerinin ortaya çıkmadığını bildirmişti. (İLKHA)

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler