Rusya: ABD’nin düşmanca adımına yanıt verilecek

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, ABD’nin uygulamaya koyduğu yeni yaptırımlara mutlaka yanıt verileceğini söyledi.

Washington ile Moskova arasında yaptırım gerginliği büyüyor. ABD’nin eski Rus ajanı Sergey Skripal'in İngiltere'de zehirlenmesi vakasıyla bağlantılı olarak Rusya'ya ekonomi kurumlarını hedef alan yeni yaptırımlar uygulama kararı alınmasının ardından Rusya’dan cevap gecikmedi.

Rusya Maliye Bakanı Anton Siluanov, Rusya Merkez Bankası'nın mali istikrarı korumak için gereken tüm araçlara sahip olduğunu ve gerektiğinde bunları kullanacağını belirtti.

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov ise ABD'nin eski Rus ajan Sergey Skripal ve kızının İngiltere'de zehirlenmesi olayıyla bağlantılı olarak Moskova'ya uyguladığı yeni yaptırımları kesinlikle kabul edilemez ve hukuk dışı bulduklarını söyledi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova da Moskova'nın, ABD tarafından uygulamaya koyulan yeni yaptırımlara mutlaka yanıt vereceğini söyledi.

Yaptırım kararını Washington’un “Düşmanca adımı” olarak gördüklerini kaydeden Zaharova, “Rusya, ABD'nin yaptırımlarına bir yanıt verecek. Moskova'nın yanıtının kapsamı, ABD'li senatörlerin ve siyaset lobisinin bu kez neler uydurduğuna bağlı olarak şekillenecek” diye konuştu.

ABD Dışişleri Bakanlığı, Rusya'nın Salisbury'de kimyasal silah kullandığı yönündeki iddialarla ilgili olarak 22 Ağustos'ta yürürlüğe girmek üzere Moskova'ya yeni yaptırımlar uygulanacağını açıklamıştı. (İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Öne Çıkan Haberler