Fransa’da aylardır protestolarına devam eden "Sarı Yelekliler" bugün de Paris sokaklarında eylemlerine devam etti. Polis göstericilere biber gazı ve tazyikli su ile müdahale etti.

Fransa’da aylar önce petrol fiyatlarına yönelik zamma karşı başlatılan ancak kısa süre Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron karşıtı eylemlere dönüşen protestolar bugün de sürdü. 18 haftadır aralıksız olarak eylem yapan göstericilere polis müdahale etti.

Güvenlik güçleri sis bombası atan göstericileri, biber gazı ve tazyikli su ile dağıtmaya çalıştı. Paris polisi, onlarca kişinin gözaltına alındığını belirtti.

Gösteri öncesi Sarı Yelekliler hareketi tarafından yapılan açıklamada, Cumartesi günkü eylemin Fransa Cumhurbaşkanı Emmanual Macron'a ve hükümete karşı bir ültimatom niteliğinde olacağı belirtilmişti.

Macron, Sarı Yeleklilerin eylemlerine karşı Aralık ayında ulusal çapta bir istişare başlatmıştı. Sarı Yelekliler, bu istişareleri krizin çözümü için yeterli görmüyor. Göstericiler, istişareleri Mayıs'ta yapılacak Avrupa Parlamentosu seçimleri öncesinde Macron'un seçim taktiği olarak görüyor. (İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler