​Siirt'te 29 Mayıs 2020 Cuma günü belirlenen kurallara uyulması şartıyla cuma namazının kılınacağı şehir merkezindeki yerler belirlendi. Camilerde cuma namazı ve cemaat ile namazlar kılınmayacak, sadece münferiden namaz kılınabilecek.

Siirt merkezde Cuma namazı kılınacak yerlerin sayısı 3'ten 7'ye çıkarıldı. Üç okul ve bir halı saha daha cuma namazı için hazır hale getirildi.

Siirt il Hıfzıssıhha Kurulu tarafından yapılan açıklamada, şehir merkezinde Cuma namazlarının kılınabilmesi için, Valilik tarafından bazı açık alanların belirlendiği belirtildi.

Açıklamada, şehirde bulunan camilerde bütün vakit namazlarının ikinci bir karara kadar münferiden kılınabileceği hatırlatıldı.

Cuma namazı kılınacak yerler ise şöyle sıralandı:

-Siirt Anadolu İmam Hatip Lisesi (Yeni Mah. Hakkı Akyüz Caddesi)

-İbrahim Hakkı Hazretleri Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi (Yeni mahalle Hakkı Akyüz Cad. No:28/1)

-Molla Halil İmam Hatip Ortaokulu(Kooperatif Mahallesi Mehmet Süer Cad. DEDAŞ arkası No:12). 

-İsmail Fakirullah İmam-Hatip Lisesi Doğan Mahallesi Şeyh Musa caddesi N0: 38

-Abdülhakim Ayten İmam-Hatip Lisesi Doğan  mahallesi Sü reyya Öner Caddesi

-Sentetik Saha (Şehit Ali Dülger Polis Loj. Arkası) Barış Mahallesi Şeyh Ebul Vefa caddesi
 
-Milli İrade Anadolu İmam-Hatip Lisesi Yeni Mahalle Hakkı Akyüz Caddesi

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş: "Camilerin avlusu müsait değilse açık alanlar hazır hale getiriliyor"

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, yaptığı açıklamada, Cuma namazının camide kılınması için cami avlusunun şart olduğunu belirterek, "Avlusu olmayan camilerin de hemen yakınlarındaki açık alanlar, pazar yerleri hatta Din Öğretimi Genel Müdürümüzün özel gayretiyle imam hatip okullarımızın avluları, bahçeleri kullanılacak. Camilerin eğer avlusu, bahçesi müsait değilse, mahallede uygun yerler, açık alanlar cuma namazı için hazır hale getiriliyor. Şu an arkadaşlarımız, yetkili müftülerimiz, imamlarımız, herkes bunun için çalışıyor." ifadelerini kullandı.

Erbaş, ayrıca bu süreçte, cami avluları ve meydanların bazı yerlerde yetersiz kalabileceğine dikkat çekerek, "Vatandaşlarımızdan, azami derecede dikkat ve anlayış göstermelerini, sabır ve sükunetle davranmalarını, hocalarımıza ve görevlilere yardımcı olmalarını, ısrarcı olmamalarını özellikle istirham ediyorum. Sağduyulu ve bilinçli olursak inşallah en yakın zamanda tüm camilerimizde ve cami içinde cuma namazlarımızı kılmamız mümkün olacaktır." diye konuştu. (İLKHA)

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler