Siyonist işgal rejimi, Kudüs’te Mescidi Aksa murabıtlarından Henadi Halevani ve bir genci alıkoyarken, bazı Filistinlileri de ifade vermeye çağırdı.

Yerel kaynaklar, işgalci Siyonistlerin, işgal altındaki Kudüs’ün Vadi el-Cevz Mahallesi’ndeki evine baskın düzenleyip arama yaptıktan sonra Mescidi Aksa’nın kadın murabıtı öğretmen Henadi Halevani’yi alıkoyduğunu bildirdi.

Siyonist işgal rejiminin baskınlarına karşı Mescidi Aksa’da nöbet tutan Halevani,  mescidin avlusunda düzenlenen ilim halkalarında öğretmenlik yaptığı için defalarca işgalcilerin saldırılarına ve haksız yere alıkoymalarına maruz kaldı. Ayrıca Halevani, Mescidi-i Aksa’dan uzaklaştırma ve şehir dışına çıkma gibi cezalarla da mücadele ediyor.

Son zamanlarda işgalciler, Kudüs’e özellikle Mescidi Aksa'nın doğu yakasında yer alan Rahmet Kapısı Namazgahına yönelik ihlalleri artırırken Rahmet Kapısı Namazgahını Yahudileştirmek için Filistinlileri buradan uzak tutmaya, tutuklamaya ve namaz kılmalarını engellemeye çalışıyor.

Mescidi Aksa'yı, Yahudiler ve Müslümanlar arasında zaman ve mekân bakımından ikiye bölme planları yapan işgal rejimi, bu planlarını hayata geçirebileceği zemini oluşturmak için Mescidi Aksa murabıtlarına yönelik saldırıları artırıyor.

Kendilerini “murabıt” olarak adlandıran Mescidi Aksa’nın gönüllü bekçileri, ellerinde silah olmadan karşılaştıkları tüm tutuklamalar, uzaklaştırmalar, tacizler, seyahat yasakları ve evlerine yapılan saldırılara rağmen işgalin komplolarına engel olmak için muhafızlık yapıyor. (İLKHA)

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İlgili Haberler

Bizi Takip Edin

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler