Somali'de gizli savaş yürüten ABD sivil katliamları örtbas etmeye çalışıyor

Uluslararası Af Örgütü, Somali'de hava saldırılarını arttıran ABD'nin gizli bir savaş yürüterek, sivil kayıplarını örtbas etmeye çalıştığına dikkat çekti.

Uluslararası Af Örgütü, Somali'de ABD'nin artan hava saldırılarıyla birlikte sivil kayıpların da arttığını açıkladı. ABD'nin ise Somali'de şu ana kadar "hiçbir sivilin öldürülmediği" şeklindeki açıklaması, "ABD, Somali'de gizli savaş yürütüyor" yorumlarını beraberinde getirdi.

Nisan 2017’den bu yana Amerika Birleşik Devletleri (ABD), insanlı uçaklardan ve insansız hava araçlarından düzenlediği hava saldırılarının sayısını çarpıcı bir şekilde artırdı ve Somali'de, yıllık saldırı oranını üç katına çıkardı.

Uluslararası Af Örgütü de yayımladığı bir raporla ABD'nin sivil katliamlarını gözler önüne serdi.

"Saldırılar, uluslararası insanlık hukukunu ihlal ediyor"

Uluslararası Af Örgütü, Somali'deki Aşağı Shabelle'de 14 sivilin öldüğü ve 8'inin de yaralandığı beş olayı araştırdı. Örgüt, ABD'nin hava saldırılarının bu olayların dördünden sorumlu olduğunu ve beşincisinin de ABD tarafından yapıldığına dair elde tutulur bilgiler olduğunu kaydetti.

Raporda, ABD'nin 100'den fazla hava saldırısı gerçekleştirdiği ve saldırılarda 14 sivilin öldürüldüğü, 8'inin de yaralandığı belirtildi.

"Saldırılar, uluslararası insanlık hukukunu ihlal ediyor." denilen raporda, söz konusu gerçekleşen saldırılara örnekler verilerek, tüm bunların somut kanıtlarının bulunduğu kaydedildi.

Raporda ayrıca, tanıklar, güvenlik uzmanları ve öldürülen kişilerin aile üyeleriyle de görüşmeler yapıldığı aktarıldı.

"Bulgularımız, 'sıfır zayiat' açıklamasına doğrudan aykırı"

Uluslararası Af Örgütü'nün Silahlar ve Askeri Harekâtlar Kıdemli Danışmanı Brian Castner, "Ortada somut bir savaş var ve ABD, üstünü örtmek istediğini aslında örtemiyor. Bulgularımız, ABD ordusunun Somali'deki sıfır sivil zayiat açıklamasına doğrudan aykırı. ABD'nin 2016'dan bu yana ülke genelinde hava saldırılarını üç katına çıkardığını ve Libya ve Yemen'deki grevlerini geride bıraktığını düşündüğünüzde bu iddia daha da hayali görünüyor." ifadelerini kullandı. (Muhammed Said Aksoy – İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler