Sudan'da göstericiler ordu merkezine yöneldi

Sudan'da hükümet karşıtı kitlesel gösteriler 4'üncü ayında da devam ederken, göstericiler, ordu merkezine yöneldi.

Sudan'da geçtiğimiz aralık ayında artan fiyatlar ve ekonomideki istikrarsızlığa karşı başlayan ve 4'üncü ayını bulan protestolar, büyüyerek devam ediyor. Gösterilerin başlamasından bu yana ilk kez göstericiler, binlerce kişiyle Sudan'ın başkenti Hartum'a, ordu merkezine yürüdü.

Sudan ordusunun göstericilere müdahalede bulunduğu, bir kişinin öldüğü, birçok kişinin yaralandığı ve bazı protestocuların da tutuklandığı bildirildi.

Yerel haber kaynakları, güvenlik güçlerinin göstericileri dağıtmak için göz yaşartıcı gaz kullandığını ifade etti.

Ekonomideki gidişata karşı başlayan protestolar daha sonra Cumhurbaşkanı Ömer el Beşir'in istifa etmesi talebine kadar hızla büyüdü.

Son olarak, Bashir'in ikametgâhının yakınında bulunan ordu karargâhı üzerine yürünmesi yönünde çağrıda bulunan protestocular, binlerce kişiyle ordu merkezine yürüdü ve El Beşir'in istifa etmesinin sürmesi durumunda protestoların da o derece büyük bir şekilde süreceği belirtildi.

Sudanlı yetkililer, bugüne kadar protestolarda 31 kişinin öldüğünü dile getiriyor, fakat İnsan Hakları İzleme Örgütü, protestolarda çocuk ve sağlık çalışanlarının da aralarında olduğu 51 kişinin öldüğünü ifade ediyor. (İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler