Sudan'da protesto eylemleri devam ediyor

Sudan'da halk, yeni kurulan Askeri Geçiş Konseyi'nin de aynı rejimin parçası olduğunu söyleyerek sokakları terk etmeyeceklerini belirtiyor.

Sudan Savunma Bakanı Orgeneral Avad Muhammed Ahmed bin Avf'ın, Devlet Başkanı Ömer el Beşir'in görevden alındığını ve tutuklandığını açıklamasının ardından ülkede bir ay boyunca akşam 22.00'den sabah 04.00'e kadar sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

Askeri darbenin ardından, Askeri Geçiş Konseyi'nin sokağa çıkma yasağına rağmen binlerce göstericinin protesto eylemi devam ediyor.

Göstericiler yeni kurulan Askeri Geçiş Konseyi'nin de aynı rejimin bir parçası olduğunu söyleyerek sokakları terk etmeyeceklerini belirtiyor.

Muhalif Sudan Meslek Odaları (SPA), dün akşam saatlerinde halka askerin sokağa çıkma yasağını delme çağrısında bulunmuştu.

SPA'dan yapılan açıklamada, vatandaşlardan ülke genelinde toplu yürüyüşler ve askeri kurumlar önündeki oturma eylemlerini sürdürmesi, grev ve kepenk kapatma eylemleri düzenlemesi istenmişti.

Protestoların devam etmesi halinde ordu ile göstericilerin karşı karşıya gelmesinden endişe ediliyor.

Sudan, 19 Aralık 2018'den bu yana hayat pahalılığının protesto edildiği ve Ömer el-Beşir'in görevi bırakmasının istendiği gösterilere sahne oluyordu. (İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler