Suriye'de yeni anayasa için üç ülke anlaştı

Türkiye, Rusya ve İran, Suriye’de anayasa komitesinin kurulmasına yönelik çalışmalara hız verilmesi konusunda anlaştı.

Suriye'de yedi yıldır devam eden iç savaştan sonraki geçiş sürecinde yeni anayasayı yazacak ve ülkeyi seçimlere götürecek anayasa komitesinin en kısa sürede kurulması konusunda uzlaşıldı.

Türkiye, Rusya ve İran’ın, Birleşmiş Milletler (BM) Suriye Özel Temsilciliği ile koordineli bir şekilde Suriye’de anayasa komitesinin kurulmasına yönelik çalışmalara hız verilmesi konusunda anlaşmaya vardığı bildirildi.

Rusya Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, "Soçi'de düzenlenen Suriye Ulusal Diyalog Kongresi'nde alınan kararlar doğrultusunda, anayasa komitesinin kurulmasına yönelik çalışmaların başlamasıyla ilgili konular istişare edildi. Türkiye, Rusya ve İran, tüm Suriyelilerin çıkarlarını dikkate alarak, BM Suriye Özel Temsilciliği ile koordineli bir şekilde anayasa komitesinin kurulmasına yönelik çalışmalara hız verilmesi konusunda anlaşmaya vardı." ifadeleri kullanıldı.

7 ülkeden BM Suriye Özel Temsilcisi'ne çağrı

Geçtiğimiz ay sonunda Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere, Fransa, Almanya, Mısır, Suudi Arabistan ve Ürdün, BM Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura'ya en kısa sürede Suriye anayasa komitesi kurulması çağrısında bulunmuştu.

Bu ülkelerin dışişleri bakanlarının ortak açıklamasında, Suriye'de yeni bir anayasa çalışmalarına başlayacak ve BM denetiminde yapılacak seçimlere zemin hazırlayacak "kapsayıcı" anayasa komitesinin hayata geçirilmesi istenmişti. (İLKHA) 

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler