Irak Yüksek İslam Meclisi, Suudi Rejimi'nin, 37 kişiyi idam etmesini kınadı ve uluslararası toplumu bu idamlara karşı tepki göstermeye davet etti. İran Dışişleri Bakanı Zarif ise idamlar karşısında ABD Başkanı Trump'ın sessizliğine dikkat çekti.

Suudi rejimi, geçtiğimiz salı günü "terörist radikal ideolojiyi benimsediği, güvenliğe zarar vermek için terör hücreleri kurduğu, mezhep gerilimini artırmayı hedeflediği" iddialarıyla 37 kişiyi idam etti.

Suudi rejimi'nin bu infazlarına Irak Yüksek İslam Meclisi ile İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, tepki gösterdi.

Irak Yüksek İslam Meclisinden yapılan açıklamada, "23 Nisan 2019 tarihinde çoğu Şii topluluğun yaşadığı bölgelerden olan ve Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiseri tarafından da kınanan bir adım olan, 37 Suudi vatandaşının infaz haberini büyük bir üzüntü ile duyduk." denildi.

Açıklamada, uluslararası toplum ve insan hakları örgütlerine haksız idamlar karşısında tepki gösterilmesi çağrısında bulunuldu.

İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif ise gösterdiği tepkide, ABD Başkanı Donald Trump'ın, Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın feci bir şekilde infaz edilmesine tepki gösterdiğini ancak 37 kişinin idamı karşısında sessizliğe büründüğüne dikkat çekti. (İLKHA)

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler