Suudiler ile ABD arasında 16 milyar dolarlık anlaşma

Suudiler ile ABD şirketleri arasında 16 milyar dolar değerinde 36 mutabakat zaptı imzalandı.

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Selman'ın ABD'yi ziyaretiyle eş zamanlı olarak, iki ülke şirketleri arasında 16 milyar dolarlık ön anlaşmalar imzalandı.

Her iki ülkeden büyük şirket yöneticilerinin ve bazı Suudi yetkililerin katıldığı iş forumu çerçevesinde 16 milyar dolar değerindeki 36 mutabakat zaptının hangi alanlarda olduğuna ve içeriğine dair bilgi verilmedi.

Hatırlanacağı üzere daha önce de ABD Başkanı Donald Trump'ın Suudileri ziyaretinde 350 milyar dolarlık askeri anlaşma imzalanmıştı. ABD merkezli Defense News'ın haberine göre 2023-2026 yılları arasında 13,5 milyar dolar karşılığında Riyad'a 7 THAAD bataryası gönderilecek. Riyad'a 5 milyar dolar bedelle 5 farklı türde akıllı mühimmat satacak olan ABD, bu ülkedeki Patriot savunma sistemlerini de 7 milyar dolar karşılığında modernize edecek.

Yaklaşık 16 milyar doları Lockheed Martin KC-130, Lockheed C-130 Hercules, F-15 tipi uçaklara ayıracak olan Suudi Arabistan, yine Lockheed Martin tarafından imal edilecek 6 gemi için de 6 milyar dolar ödeyecek.

Ayrıca anlaşma kapsamında askeri araçların yenilenmesi için yaklaşık 2 milyar dolar, yaklaşık 200 yeni askeri araç içinde 1 milyar doların üzerinde ödeme yapılacak.

Riyad yönetimi, C4i adlı askeri yazılım içinse 18 milyar dolar kaynak ayıracak.

Beyaz Saray, Trump'ın ziyareti sırasında Suudi Arabistan ile 350 milyar dolarlık bir askeri anlaşma paketinin imzalandığını, 10 yıl süreli bu paketin 110 milyar dolarlık kısmının hemen yürürlüğe gireceğini açıklamıştı. (İLKHA) 

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler