Tahran'da Azerbaycan sergisi açıldı

​İran'ın başkenti Tahran'da "Azerbaycan tanıtım sergisi” açıldı.

Tahran’da, Ekonomik İşbirliği Teşkilatına bağlı ECO’nun Kültür Sanat Bilim Teşkilatı ile Azerbaycan Tahran büyükelçiliğinin ortaklaşa düzenlediği “Azerbaycan tanıtım sergisi” geniş bir diplomatik katılımla açıldı.

ECO Kültür Teşkilatı Başkanı Muhammed Mehdi Mazahiri, Tahran’ın Azerbaycan Büyükelçisi Bünyad Hüseynov, Türkiye’nin Tahran Büyükelçisi Rıza Hakan Tekin başta olmak üzere çok sayıda Tahran’daki diplomatik misyon şeflerinin katıldığı sergi üç gün açık kalacak.

Açılış konuşmasını yapan ECO Kültür Teşkilatı Başkanı Dr. Muhammd Mehdi Mezahiri, kültürel diplomasinin önemli olduğunu, bu tür tanıtım sergileriyle de ülkelerin kültürel zenginliklerinin farklı insanlara ve ülkelere tanıtım fırsatı oluşturduğunu söyledi.

Azarbaycan Büyükelçisi Bünyad Hüseynov de  Azarbaycan’da bu yılın “İslam İşbirliği” yılı olarak kutlandığını hatırlatarak, başta İslam ülkeleri olmak üzere, Azerbaycan’ın başka ülkelerde tanıtılması, kültür sanat ve tarihinin  muhataplarına tanıtılması için  yoğun bir çalışma yürütüldüğünü söyledi.Gazetecilere açıklamalarda bulunan Büyükelçi Orujaliyev, "Azarbaycan’ın farklı dönemlerine ait binalar ile  farklı dönem ve farklı coğrafi güzelliklerinin tanıtılması için  her türlü çalışma yapılıyor. Bu kapsamda, açılan bu sergiye katılan diplomatik misyon şefleri de ülkemizin farklılıklarıyla tanışmaktadırlar." diye konuştu.

ECO Kültür Teşkilatı Başkanı Mezahiri de teşkilat olarak kültürel diplomasiyle bölgedeki siyasi krizlerin giderilmesine önemli katkı sağlanacağına inandıklarını söyledi. Mezahiri, kültürel diplomasinin, krizlerin ve siyasi rekabetlerin halkların birbirine daha bir yakınlaşmasına katkı da sağlayacağını söyledi. (İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler