​Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile ABD BaşkanI Donald Trump, Elysee Sarayı’nda yaptıkları görüşmede Türkiye’nin İdlib’deki çabalarını ve Kaşıkçı cinayetini görüştü.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’la ABD BaşkanI Donald Trump, Elysee Sarayı’nda yaptıkları görüşmede Türkiye’nin İdlib’deki çabalarını ve Kaşıkçı cinayetini görüştü. Trump ve Macron, "Türkiye’nin İdlib’deki çabalarını desteklediklerini" açıkladı.

Kaşıkçı cinayeti konusunun mutlaka aydınlatılması gerektiğini, bu olayın Suudi Arabistan’ın Yemen’le diyaloğa geçmesi için bir vesile olabileceğini dile getiren Macron ve Trump, iki ülke arasında gerginlik yaratan "özerk Avrupa ordusu" üzerinde de görüş birliği içinde olduklarını söyledi.

VOA'da yer alan habere göre, görüşmede Türkiye iki ayrı konuda gündeme geldi. Suriye dosyası altında Türkiye’nin İdlib politikası konuşuldu. Her iki lider de İdlib’deki insani durumdan endişe ettiklerini belirterek, "Türkiye’nin İdlib’de ateşkes sağlanması için gösterdiği çabaları desteklediklerini" dile getirdi.

Macron ve Trump, "bölgede IŞİD'e karşı savaşan 'Kürt güçlerini' de desteklemeye devam edeceklerini" söyledi.

"Kaşıkçı olayı Yemen sorununa çözüm yolu açabilir"

İstanbul’daki Suudi Arabistan Konsolosluğu’nda öldürülen Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı da Elysee Sarayı’ndaki görüşmede gündeme geldi. Macron ve Trump, Kaşıkçı olayının tümüyle aydınlatılmasını beklediklerini belirtti. Bu olayın Suudi Arabistan’ın Yemen politikasını değiştirme konusunda bir fırsat da yaratabileceğini dile getiren Macron ve Trump, "Bu olay Ortadoğu’da daha fazla istikrarsızlığa yol açmamalı. Suudi Arabistan bu konudaki gerçekleri açıklamalı. Yemen politikası konusunda bir açılım bir diyalog yolu sağlama sonucunu doğurabilir." görüşünde birleşti.

Macron ve Trump, Kaşıkçı olayıyla, silah satışı ya da başka konuların da birbirine karıştırılmaması gerektiğini savundu. (İLKHA)

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler