Tunus'ta düzenlenen cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turunda, Nahda hareketinin de desteklediği bağımsız aday Kays Said, ülkenin yeni cumhurbaşkanı oldu.

Kays Said, oyların yüzde 70'ini alırken, rakibi işadamı Nebil Karvi yüzde 27,4'te kaldı. Resmi sonuçların bugün açıklanması bekleniyor.

Arap Baharı’ndan sonra kabul edilen Tunus Anayasası'nın yazarlarından anayasa uzmanı, 61 yaşındaki hukukçu Kays Said, seçim döneminde seçmenlere, yolsuzlukla mücadele ve hukuk devleti sözü verdi.

Devletten ve işadamlarından gelen kampanya yardımını kabul etmedi, kendi olanakları ile kampanyasını yürüttü.

Said, Arap devrimi değerlerine sahip çıktığını ancak toplumsal alanda muhafazakâr olduğunu dile getirdi.

Cumhurbaşkanı seçimini üçüncü sırada tamamlayan ve parlamento seçiminin galibi Nahda Hareketi, Said'e desteğini açıklayan en büyük oluşum olarak öne çıktı. Bunun yanı sıra Tunus'un 2011'de gerçekleştirdiği devrimin destekçisi çok sayıda cumhurbaşkanı adayı ve siyasi parti de cumhurbaşkanı seçiminde Said'in yanında yer aldı. (İLKHA)

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler