Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (UAEK) perşembe günü Natanz nükleer tesisinde inşaat aşamasındaki hasar gören binada nükleer malzeme olmadığını bildirdi.

Açıklamada, ajansın perşembe günü Netanz’da bir binada yangın olduğundan haberdar olduğu belirtilerek, İran tarafından binada herhangi bir nükleer madde olmadığının ilan edildiğini söyledi.

UAEK, Natanz tesisinin denetim altında olduğunu belirterek, olay anında denetçilerden orada olmadığı ve denetleme faaliyetlerinin devamı ile ilgili ajansın İranlı yetkililerle devam ettiği ifade edildi.

İran Atom Enerjisi Kurumu Sözcüsü Behruz Kemalvendi, Natanz nükleer tesisinde yapım aşamasında olan açık hava tesislerinin birinde hasar meydana geldiğini söyledi.

Kemalvendi yaptığı açıklamada, olayda can kaybı olmadığı ve tesisin faaliyetlerine de bir zarar getirmediğini belirtti.

Kemalvendi, hasar gören tesisin faal olmamasından dolayı kaygılanacak durum olmadığı ve olay yerinde hazır bulunan uzman ekiplerin incelenmesinin sürdüğünü ifade etti. (İLKHA)

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İlgili Haberler

Bizi Takip Edin

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler