Venezuela’daki elektrik kesintileri ölümlere neden oluyor

​ABD bağlantılı siber bir saldırı sonucu gerçekleşti belirtilen Venezuela’da elektrik kesintileri nedeniyle hastanede tedavi gören 36 kişinin hayatını kaybettiği açıklandı.

Venezuela'nın büyük bölümüne elektrik sağlayan Simon Bolivar hidroelektrik santralinde perşembe günü meydana gelen arıza nedeniyle ülkenin 23 eyaletinin 22'sinde elektrik kesintisi yaşanmıştı.

Kesintilerin ABD bağlantılı siber bir saldırı sonucu gerçekleşti belirtilirken şu ana kadar hastanede tedavi gören 36 kişinin hayatını kaybettiği açıklandı.

Ölenlerin pek çoğunun yeni doğan ünitesinde yatan bebekler olduğu suni solunum cihazı çalışmayan bir kadının da ölenler arasında olduğu ifade edildi.

Akaryakıt istasyonlarında, jeneratörler için yakıt almak isteyenler uzun kuyruklar oluşurken hastanelerdeki sorunlar artarak devam ediyor. Kesintiler, hava yolu seferlerini de aksattı.

Öte yandan Caracas’ta trafik, telefon ve internet bağlantılarında da büyük sorun yaşanıyor. Su dağıtımının elektrikli pompalarla sağlandığı birçok binada su kesintisi de yaşanıyor.

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro elektrik kesintileri sonrasında, "Bu açıkça bir elektrik savaşı. ABD öncülüğündeki emperyalizm halkımıza karşı yenilecek" tweetini paylaşmıştı.

İletişim Bakanı Jorge Rodriguez de dün yaptığı açıklamada, ülkenin elektrik ihtiyacının yüzde 80’ini sağlayan Guri hidroelektrik santralinin kontrol sistemine "siber saldırı" düzenlendiğini ve BM yetkililerine bu saldırının ABD ile bağlantılı olduğuna dair kanıtların sunulacağını ifade etti. (İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler