Pakistan Dışişleri Bakanı Şah Mahmud, ABD'nin ülkesine yapacağı 300 milyon dolar tutarındaki askeri yardımı iptal ettiğini açıklaması üzerine "Washington bu parayı Pakistan’a ödemeye borçlu." dedi.

Pakistan, ABD'nin bu ülkeye yönelik 300 milyon dolar tutarındaki askeri yardımın iptal edildiğine yönelik açıklamasına tepki gösterdi.

Pakistan Dışişleri Bakanı Şah Mahmud, “Bu herhangi bir Amerikan yardımından kesinti değil, bu yardım değil. Bu bölgesel güvenlik durumunu geliştirmek için kullandığımız bizim paramız ve bunu bize geri vermek zorundalar.” dedi.

ABD Savunma Bakanlığı Pentagon, Pakistan’a, İslamabad’ın "militanlara" yönelik kararlı bir şekilde harekete geçmemesini gerekçe göstererek 300 milyon dolar tutarındaki yardımı iptal ettiğini açıklamıştı. ABD'li yetkililer İslamabad’ı "militanları" görmezden gelmekle suçluyor. Pakistan ise "terörle mücadele" için milyarlarca dolar harcadığını ve birçok hayatın kaybedildiğini belirtiyor.

Bu yıl başında Trump Amerika’nın Pakistan’a sağladığı milyarlarca dolarlık yardım karşılığında Pakistan’ın yalanlar ve aldatmadan başka bir şey vermediğini öne sürmüştü.

Kararın yürürlüğe girmesi için Kongre’nin onaylaması gerekiyor. (İLKHA) 

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler