Yemen'de her on dakikada, beş yaş altında bir çocuğun çatışmalar ve açlık nedeniyle hayatını kaybettiği belirtildi.

Yemen'de süren iç savaşta milyonlarca çocuk ölüm tehlikesiyle karşı karşıya bulunurken, Birleşmiş Milletler (BM) her on dakikada beş yaş altındaki bir çocuğun çatışmalar ve açlık nedeniyle hayatını kaybettiğine dikkat çekerek, “İç savaşa son verilsin” çağrısında bulundu.

BM Genel Sekreteri Guterres, "Dünyanın en büyük insani krizi Yemen'de. Çatışmalar dördüncü yılına girerken, toplam nüfusun dörtte üçüne tekabül eden 22 milyon kişi insani yardım ve korumaya ihtiyaç duyuyor." dedi.

4'üncü yılına giren savaşta 18 milyon kişinin gıda güvensizliği yaşadığına işaret eden Guterres, bu insanların 8,4 milyonunun, bir sonraki yemeğinin nereden geleceğini bilmeden yaşadığını vurguladı.

Guterres, milyonlarca kişinin Yemen'de temiz suya ulaşamadığını belirterek geçen yıl bir milyon kişinin kolera ve ishal gibi hastalıklardan zarar gördüğünü söyledi.

Savaş nedeniyle ülkede tıbbi yardım hizmetlerine ulaşmak ise neredeyse imkânsız hale gelmiş durumda. (İLKHA) 

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İlgili Haberler

Bizi Takip Edin

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler