Çin'de düzenlenen Kuşak ve Yol Forumu’nda konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdogan, ipek yolu projesiyle kıtaların birbirine bağlanacağını söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdogan, Çin'in başkenti Pekin'de düzenlenen Kuşak ve Yol Forumu'nun açılış törenine katıldı. "Modern İpek yolu" olarak da adlandırılan kuşak güzergâhındaki 29 ülkenin devlet ve hükûmet başkanının hazır bulunduğu açılış töreni, Pekin Olimpiyat Merkezinde yer alan Çin Ulusal Kongre Merkezinde gerçekleşti.

Katılımcı ülke liderlerinin aile fotoğrafının çekiminin ardından açılış oturumuna geçildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, açılış oturumunda bir konuşma yaptı. "Yeni İpek Yolu" olarak da adlandırılan bu girişimin Asya'yı, Avrupa'yı, Afrika'yı ve Güney Amerika'yı birbirine bağlama hedefiyle geleceğe damga vuracağını söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, kuşak ve yol güzergahındaki ülkelerin altyapı planlarının ve teknik standartlarının yükseltilmesinin, kıtalararası ölçekte özellikle kara, deniz ve hava yolu koridorlarının geliştirilmesine katkı sağlayacağını belirtti.

"Yeni İpek Yolu" girişimiyle ilgili değerlendirmelerde bulunan Erdoğan, "Dünya genelinde 60'dan fazla ülkeyi kapsayan Yeni İpek Yolu girişimi yaklaşık 40 milyon kilometre karelik bir alanı ve dünya nüfusunun 4,5 milyarını ifade eden çok önemli bir proje. İkili, çok taraflı ve bölgesel iş birliklerinden istifade edecek bu girişimin, ‘kazan-kazan' anlayışıyla hayata geçirilmesi büyük önem arz ediyor. Siyasi ve ekonomik alanda birbiriyle uyumlu bir sistemin tesisi, bölgemizde istikrar ve refah temelli yeni bir dönemin de kapılarını aralayacaktır. Hızlı kalkınmakta olan Asya'nın büyüme, yoksullukla mücadele, iklim değişikliğine karşı gereken tedbirleri almak gibi konular için 2030 yılına kadar yılda ortalama 1,7 trilyon dolar yatırıma ihtiyaç duyduğu hesaplanıyor. Bu boyutta bir çalışma, rekabetten ziyade iş birliği anlayışıyla hareket edilmesini gerektiriyor." dedi.

Türkiye'nin de kurucuları arasında bulunduğu Asya Altyapı Yatırım Bankası'nda Türkiye olarak 2,6 milyar dolar sermayeye katkı payı ve yüzde 2,48 oy hakkı ile yer aldıklarını hatırlatan Erdoğan, "Amacımız hepimizin ihtiyaç duyduğu kalkınma hamlelerini yapabilmek için ortak finansman mekanizmalarının hayata geçirilmesidir" dedi.

Asya ile Avrupa arasındaki ekonomik ve ticari ilişkilerin hızla geliştiği ve derinleştiği bir dönemden geçildiğine dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, dünya ekonomisinin ağırlık merkezinin hızla doğuya doğru kaydığını, sadece Avrupa ile Çin arasındaki ticaret hacminin 600 milyar dolara ulaşmasının dahi, bu değerlendirmeyi teyit ettiğini kaydetti.

Türkiye'nin, özel coğrafi konumuyla İpek Yolu coğrafyasının önde gelen ülkelerinden birisi olduğunun altını çizen Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: "Çin'in, İpek Yolu ekonomik koridoru girişimi, ülkemizin Avrupa'nın Anadolu üzerinden Orta Asya'ya ve oradan da Çin'e bağlanmasını hedefleyen ‘Orta Koridor' projesiyle bütünleşiyor. Bilindiği gibi Orta Koridor, Türkiye'den Gürcistan ve Azerbaycan'a yönelen oradan Hazar denizini aşarak, Türkmenistan, Kazakistan, özbekistan'ı geçen, Afganistan ve Pakistan'ı da kapsayacak şekilde Çin'de nihayet bulan bir ticaret yolu projesidir. Biz bu çerçevede Çin'le ve diğer güzergâh ülkeleriyle birlikte hareket etmek istiyoruz. 2015 yılındaki G20 Antalya zirvesi sırasında Çin ile imzaladığımız mutabakat zaptı, ülkelerimiz arasındaki ikili iş birliği açısından önemli bir adım olmuştur. Kuşak ve Yol'un ana ve tamamlayıcı unsurlarından biri olmasını hedeflediğimiz Ortak Koridoru, ülkemizde ve bölgemizde yürüttüğümüz çeşitli projelerle hayata geçirme yolunda ilerliyoruz."

Geniş bir coğrafyada hayata geçirilen bu girişimin, ekonomik, siyasi, sosyal ve kültürel alanlarda birbiriyle bağlantılı yepyeni bir sistemin tesisi anlamına geldiği söyleyen Erdoğan, "önümüzde barışa ve istikrara hizmet edecek bir kazan-kazan projesinin bulunduğuna inanıyorum. Dolayısıyla Çin Halk Cumhuriyeti'nin bu girişimi, her türlü takdirin üstündedir. Bu projenin sürdürülebilir büyüme ve kalkınma vasıtasıyla vatandaşlarımızın hayat standartlarında gerçekleştireceği artış, hepimizin ortak başarısı olacaktır" ifadelerini kullandı. (İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Öne Çıkan Haberler