Yeni Zelanda’nın Christchurch kentinde 50 kişinin şehid olduğu saldırının ardından düzenlenen Cuma namazına katılan Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern başörtüsü takıp Hazreti Muhammed'in hadisini okudu.

Yeni Zelanda’nın Christchurch kentinde geçen hafta Cuma günü 50 kişinin şehid olduğu cami katliamının ardından terörün hedefi olan El Nur ve Linwood camileri cuma namazıyla birlikte ibadete yeniden açıldı.

Saldırın ardından ülke genelinde anma törenleri düzenlendi.

Yeni Zelanda Televizyonu (TVNZ) ve Radyo Yeni Zelanda (RNZ) cuma ezanını canlı olarak yayınladı. Ezanın ardından terör kurbanlarına saygı amacıyla 2 dakikalık saygı duruşunda bulunuldu, Yeni Zelandalı kadınlar Müslüman kadınlara destek olmak amacıyla baş örtüsü taktı.

Terör saldırısının ardından söylemleri, aldığı tedbirler ve terör mağduru Müslüman vatandaşlarına yaklaşımlarıyla takdir toplayan Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern de, Christchurch'deki Hagley Park'ta kılınan cuma namazına katıldı ve başörtüsü taktı.

Namaz öncesindeki kısa konuşmasına hadisle başlayan Jacinda Ardern, "Müslümanların inancına göre, Peygamber Muhammed -Sallallahu Aleyhi ve Sellem- şöyle söylemiş: 'Mü'minler (inananlar) birbirlerini sevmekte, birbirlerine acımakta ve birbirlerini korumakta bir vücuda benzerler. Bu vücudun bir azası acı çektiği zaman bütün vücut acı çeker.' Yeni Zelanda sizinle beraber yas tutuyor. Biz biriz." ifadelerini kullandı. (İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler