Yetimler Vakfının vesilesiyle 24 Ugandalı Müslüman oldu

Yetimler Vakfı, fakir ülkelerden biri olan Uganda’da yeni bir mescit açarak yerel halkın hizmetine sundu. Tekbir ve salâvatlar eşliğinde mescidin açılışı yapılırken, açılışta bir kişi, 2 eşi ve 21 çocuğuyla beraber Müslüman oldu.

Dünya genelinde olduğu gibi Uganda’da da çeşitli sosyal yardım projelerini hayata geçiren Yetimler Vakfı, yeni bir mescidin yapımını tamamlayıp yerel halkın hizmetine sundu. Dua, tekbir ve salâvatlar eşliğinde mescidin açılışı yapılırken, açılışta Hristiyan bir kişi, 2 eşi ve 21 çocuğuyla beraber İslamiyeti seçerek Müslüman oldu.

Yaşadıkları maddi imkânsızlıklardan dolayı cami inşa edemeyen Ugandalı Müslümanlar, toplu şekilde bir arada ibadetlerini yapamıyorlardı. Yetimler Vakfı, Uganda’nın Kamuli şehrine 175 kilometre uzaklıkta bulunan Kikveri köyünde bir mescit inşa etti. Cami vesilesiyle bölgede bulunan 300’e yakın Müslüman aynı anda ibadet edebilme fırsatına kavuştu.

Köye gelişlerinde Müslüman köy halkı, Yetimler Vakfı yetkililerini kendi adetleriyle sevinçle karşıladı.

Hacı Abdullah ve Eşi Leyla Yılmaz hayratıyla Şeyh Said Camii adı verilen mescidin açılışına; yerel yöneticiler, Uganda Kadısı, köy muhtarı, bölgenin kanaat önderleri ile yerel halk katıldı.

Burada bir konuşma yapan Uganda Kadısı, Yetimler Vakfı’nın böylesi bir hizmeti halka sunduğu için kendilerine teşekkürlerini iletti. Burada yapılan konuşmaların ardından mescit açılışı vesilesiyle Hristiyan bir kişi, 2 eşi ve 21 çocuğuyla Müslüman oldu.

Salâvat, tekbir ve yapılan duaların ardından ibadete açılan mescitte ilk ezanı Ugandalı bir Müslüman okurken, daha sonra camide topluca öğle namazı kılındı. Kılınan namaz ve okunan mevlidin ardından Ugandalı Müslümanlar, kendi tarzları ve dilleriyle ilahiler söyleyip mescidin açılışını sevinçle kutladılar.

Mescidin açılışından sonra Yetimler Vakfı yetkilileri halka nakdi para yardımında bulunup çocuklara oyuncak hediye etti.

Yapılan mescit açılışıyla ilgili açıklamalarda bulunan Yetimler Vakfı Genel Başkanı Fikri Karavil, Müslümanlara yönelik yardımlarını imkânları dâhilinde sürdürdüklerini söyledi.

“Mescit vesilesiyle bir kardeşimiz, 2 eşi ve 21 çocuğuyla Müslüman oldu”

Ugandalı Müslümanlar için bir mescit inşa etmenin sevinci içerisinde olduklarını söyleyen Karavil, “Allah’ın izniyle Şeyh Said mescidimizin açılışını yaptık, yemeklerini dağıttık. İnşallah Allah’ın yardımıyla burada yaşayan Müslüman kardeşlerimiz; çocukları ve eşleriyle birlikte dini eğitimlerini almaya başlayacaklar. Allah-u Teâlâ bu mescidin yapılmasında bizlere yardımcı olan Hacı Abdullah ve Eşi Leyla Yılmaz’ın hayrını kabul etsin. Burada bir sadaka-i cariyeleri olmuştur. Mescit vesilesiyle burada bir kardeşimiz, 2 eşi ve 21 çocuğuyla Müslüman oldu. Tüm aile bu mescidin bereketiyle İslam dinine girdiler. İnşallah bu mescidin bereketi kat be kat artacaktır.” dedi.

Aynı zamanda fakir halka nakdi para yardımında da bulunduklarını vurgulayan Karavil, “Mescit açılışı dışında hayırseverlerin bize emanet verdiği nakdi yardımı da özellikle annelere dağıttık. Çocuklarımıza oyuncaklar takdim ettik. Burada çok güzel bir vakit geçirdik. Allah-u Teâlâ tüm hayırseverlerden razı olsun.” diye konuştu.

Yemek dağıtımının ardından program son buldu. (Mehmet Fatih Akgül-İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler