Avrupa Filistinlileri Kongresi 17. Dönem Toplantısı'nda konuşan Enis Kasım, Yüzyılın Anlaşması'nın Arap dünyasının içine doğru genişlemenin hazırlığı olduğunu söyledi.

Diasporadaki Filistinliler Halk Kongresi'nin Birinci Oturum Başkanı Enis Kasım, Yüzyılın Anlaşması'nın Filistin davasını tasfiye etmeyi sonra da Arap dünyasının bünyesine doğru genişlemenin zeminini hazırlamayı amaçladığını dile getirdi. Kasım, Filistin davasının üzerine esen bu fırtınaya karşı durabilmek için ulusal birliğin sağlanması çağrısında bulundu.

Enis Kasım, Danimarka'nın başkenti Kopenhag'da "Birlik ve sebatla muhakkak döneceğiz" sloganıyla düzenlenen Avrupa Filistinlileri Kongresi 17. Dönem Toplantısı esnasında yaptığı konuşmada, Filistin davasının tehlikeli bir süreçten geçtiğine, ABD'nin aldığı kararlarla çok aşırı bir tavır sergilediğine ve uluslararası meşruiyeti yok saydığına dikkat çekti.

Kasım, ABD'nin Kudüs'ü siyonistlerin başkenti olarak tanıma ve Golan Tepeleri üzerindeki siyonist işgali meşru sayma kararlarını gündeme getirdikten sonra ABD'nin aynı zamanda UNRWA'ya yardımları kesmek suretiyle Filistinli mültecilerin bütün kaynaklarını kurutmaya ve onların yurda dönüş yollarını kapatmaya çalıştığına vurgu yaptı.   

Yüzyılın Anlaşması'nın Filistin davasını tasfiye etmeyi ve işgalcilere yardım etmeyi amaçladığını belirten Kasım, siyonistlerin yahudiliği yasasının da Yüzyılın Anlaşması'nın harfiyen tercümesi olduğunu dile getirdi.

Kasım, "Şimdi Yüzyılın Anlaşması'nın resmi olarak açıklanmasını bekliyoruz. İçeriği hakkında tahminde bulunmamıza gerek yok. Bu, siyonistlerin Arap dünyasının bünyesine doğru genişlemesinin önünü açacak bir anlaşmadır." dedi.

Bazı Arap ülkelerinin işgalcilerle ilişkilerini normalleştirmelerini kınayan Kasımi, bunun ulusal ve insani değerlerin ayarlarını iyice aşağı çekmek anlamına geldiğini, işgalin Filistin halkının gerçek düşmanı olduğunu belirtti.

Tehlikelere ve Filistin davasını tasfiye planlarına karşı durulması için safların birleştirilmesinin zorunlu olduğunu dile getirdi. (İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler