Ağrı'da binler

​Peygamber Sevdalıları Vakfı tarafından "O'nu Oku O'nu Yaşa" sloganıyla Türkiye genelinde yüzbinlerce kişinin katılımıyla düzenlenen Siyer Sınavı'na Ağrı'da da binler katıldı.

Peygamber Sevdalıları Vakfı'nın "O'nu Oku O'nu Yaşa" sloganıyla düzenlendiği Siyer Sınavı'na Ağrı'da binlerce kişi katıldı.

Ağrı'da 5 bin kişiden fazla insanın katıldığı sınava katılımcıların heyecanlı oldukları gözlemlendi.   Ağrı merkez ve ilçelerinde gerçekleştirilen sınav için onlarca okul tahsis edilirken yüzlerce görevli de sınavın başarılı geçmesi için ter döktüler.

Sınav hakkında açıklama yapan Peygamber Sevdalıları Vakfı Ağrı Koordinatörlüğü yetkililerinden Arif Yılmaz, 3 aydır çalışmalarının devam ettiğini, çok emek verdiklerini belirtti.

Yılmaz, "Böyle bir güzelliği bahşeden Cenab-ı Allah'a hamdolsun. 8 yıldır Türkiye geneli sınavı düzenliyoruz, aynı zamanda 3 aydır 7'den 70'e herkese yönelik çalışma düzenledik. Bu çalışma neticesinde şu anda çok ciddi bir yoğunluk var. Ağrı ve ilçelerinde 5 bine yakın insanımız sınava giriyor. Aslında amaç şu: Allah Rasulünün hayatını insanlara öğretmek. Belki de bir çok katılımcı ilkokul, ortaokul çağlarında. Bu öğrencilerimizin Resullah'ı okuması bizim için başlı başına bir kazançtır. Bu kaybedeni olmayan bir sınavdır." dedi.

"Onlar kadar heyecanlıyız"

Öğrenci velilerinden Tahsin Çetin, sınava katılan öğrencisinden derece beklediğini belirterek şunları söyledi: "Oğlumu getirdim sınava. Allah herkesin çocuğuna başarı nasip etsin, bizim çocuğumuza da dahil. İnşallah kızımın sınavı iyi geçer. Onlar ne kadar heyecanlıysa biz de onlar kadar heyecanlı bir şekilde burada bekliyoruz. Dini açıdan bu sınav çok güzel. Benim kızım başarılı. Aynı zamanda güveniyorum kendisine, okul birincisi olduğu için bu sınavdan da derece yapmasını bekliyorum."

"Çocuğumun derece yapması önemli değil öğrendikleri bizim için yeterlidir"

Abdulbaki Karahan ise duygularını şöyle ifade etti: "Çocuğum bu sınava çalışırken bayağı bilgi sahibi oldu. Bu sınavın ona bu noktada faydalı olabileceğini düşünüyorum. Bayağı emek verdi. Derece alsalar da almasalar da bu sınavın onlara vermiş olduğu bilgi bence yeterlidir."

Ferzende Cengiz, "Kızımı getirdim. Bayağı çalıştı, gayret etti. Başarılı bir öğrenci olduğu için ben kızıma güveniyorum, inşallah derece yapacak."

"Kitabın özetini çıkardım"

Sınav katılımcılarından Ayşe Cengiz, sınava hazırlandığı sırada okuduğu kitabın özetini çıkardığını belirtti.

Cengiz, "Sınava hazırlanmak için belirtilen kaynağı okudum, emek verdim. Biraz zor geçti, kitabı baştan sona okuyup özetini çıkardım. Birkaç defa bayağı yoruldum. İnşallah iyi bir dereceyle kazanırım."  diye belirtti.

Öğrencilerden Ali Ubeyde Bahadır ise ezber yöntemi ile çalıştığını söyleyerek, "Kitabın özetini çıkardım, defalarca tekrar yaptım, halifeleri iyice ezberledim, bütün savaşları inceledim. İyi bir sonuç ve puan alacağım inşallah." dedi.

Doğubayazıt

​​Peygamber Sevdalıları Vakfı tarafından Türkiye genelinde bu yıl 9’uncusudüzenlenen Siyer Sınavı'na Doğubayazıtlılar yoğun ilgi gösterdi.

Peygamber Sevdalıları Vakfının"O'nu Oku O'nu Yaşa" sloganıyla düzenlediği Umre Ödüllü Siyer Sınavı bugün yaklaşık 200 bin kişinin katılımıyla gerçekleştirildi.

Sınavın yapılacağı Doğubayazıt Atatürk Ortaokuluna sınavdan saatler öncesinden öğrenci ve öğrenci velilerinin geldiği gözlemlenirken, sınav saatinde soğuk havaya rağmen birçok öğrenci yakınının okul bahçesinde heyecanla bekledikleri görüldü.

Siyer Sınavı'na katılım hakkında bilgilendirme yapan Peygamber Sevdalıları Vakfı Doğubayazıt sözcüsü Şahin Sonar, sınava çoğunlukla çocukların, gençlerin ve bayanların ilgi gösterdiğini belirtti.

Sonar, "Siyer Sınavımızı kazasız belasız bir şekilde gerçekleştirdik. Bugün saat 11.00 itibariyle sınavımız başladı. Siyer sınavı çalışmaları kapsamında birçok okul gezildi. Broşürler dağıtıldı, okul müdürleri ile görüşüldü. Esnaflar tek tek kayıt almak amaçlı ziyaret edildi. Bu minvalde birçok kayıt aldık. Kayıtlarımızda özellikle ikinci kategori olarak belirttiğimiz 6-7 ve 8. sınıflar özellikle yoğun katılımı gözlendi. Ayrıca bayanların da sınavımıza ilgilerini gözlemledik. Bu güzel çalışmada emeği geçen bütün arkadaşlarımıza çok teşekkür ediyoruz. Bizlere yardımcı olan Milli Eğitim Müdürlüğüne ve bağlı okul müdürlüklerine ve okullardaki öğretmenlere de çok çok teşekkürlerimizi sunuyoruz."

Sınava katılanlardan Edanur Gerir ile Yakup İrtogün, sınavlarının güzel geçtiğini belirterek sınavı düzenleyen Peygamber Sevdalıları Vakfı'na teşekkür etti.

Hasan Nasrullah Boran ise bu yılki sınavın geçen senelere oranla daha zor olduğunu savundu ve dereceye gireceğine inandığını söyledi. (Ömer Adıgüzel, Hamza Zeren- İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler