Ahlat’ta Uygulamalı Girişimcilik kursiyerlerine sertifikaları verildi

Ahlat Esnaf ve Sanatkarlar Odası (ESO), İŞKUR Bitlis İl Müdürlüğü ile Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) işbirliğiyle Ahlât’ta açılan “Uygulamalı Girişimcilik Kursunu” başarıyla tamamlayan kursiyerlere sertifika verildi.

Ahlat YBO Konferans salonunda düzenlenen sertifika töreninin açılış konuşmasını Ahlat ESO Başkanı Mesut Şeker yaptı.

Şeker konuşmasında:"Bugün burada uygulamalı girişimcilik eğitim programı sertifika töreni için bir araya gelmiş bulunmaktayız. Bizler 2014 yılında göreve seçildiğimizde esnafımızın haklarını korumakla birlikte yeni girişimcileri destekleyerek istihdam oluşturup, bölgemizin rekabet edebilirliğini artırmak ve devletimizin vermiş olduğu hibe kaynaklarından faydalanarak, hem var olan esnaflarımıza yeni kaynaklar oluşturmak hem de esnaf sayısını artırmak temel görevimizdi. Bu çerçevede İŞKUR ve KOSGEB ile ortaklı açmış olduğumuz kurs neticesinde belge almaya hak kazanan girişimcilerimizin belgelerini sizlerin huzurunda dağıtacağız. Umarım almış olduğunuz belgeler sizlere ve ilçemize faydalı olacaktır" dedi.

KOSGEB Bölge Müdürü Bilal Emre Yörük ise konuşmasında şunları söyledi. ‘'Ülkemizde gerek girişimcilik politikalarının oluşturulmasında, gerekse destek mekanizmalarının tasarlanması ve uygulanmasında faaliyetler gösteren KOSGEB idaremiz, bir yandan mevcut KOBİ'lerimizin güçlenmesi ve rekabet düzeylerinin yükseltilmesine yönelik destekler sağlarken, diğer taraftan da birçok yeni işletmenin doğuşuna ve yükselişine katkı sağlamaktadır. Bu bağlamda da KOSGEB olarak, ülkemizde girişimci havuzunun yaygınlaşması ve daha fazla girişimcimizin olması adına önemli çalışmalar yapılmaktadır. KOSGEB ile Ahlat Esnaf ve Sanatkarlar Odamız arasında yapılan işbirliği de söz konusu bu çalışmaların güzel bir örneğidir. Ekonomik kalkınma ve istihdam sorunlarının çözümünün temel faktörü olan girişimciliğin desteklenmesi amacıyla bu çerçevede, Ahlat Esnaf ve Sanatkarlar Odamız ile birlikte Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi Programı gerçekleştirilmiştir. Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi ile girişimcilik kültürünün yaygınlaştırılması ve iş planına dayalı başarılı işletmelerin kurulmasının sağlanması hedeflenmiştir. KOSGEB Müdürlüğü olarak yapmış olduğumuz işbirlikleri neticesinde Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi Programı kapsamında 7 bin 500 girişimciye sertifika verilmiştir. Eğitim programlarımızdan mezun olan ve kendi işini kurmak isteyen girişimcilerimize ise aynı zamanda KOSGEB olarak yeni girişimci desteği verilmektedir. Yeni girişimci desteği kapsamında girişimcilerimize 30 bin TL tutarında geri ödemesiz hibe desteği sağlanırken 70 bin TL tutarında ise makine teçhizat alımı için sıfır faizli, 2 yıl ödemesiz kredi verilmektedir.'' İfadelerini kullandı.

Ardından bir konuşma yapan Ahlat Kaymakamı Bülent Tekbıyıkoğlu, bir girişimcinin en önemli özelliğinin hayal dünyasının ileri olması gerektiğini vurguladı.

Konuşmaların ardından KOSGEB Bölge Müdürü Bilal Emre Yörük, İŞKUR Müdürü Alaattin Aslan ve Proje Eğitmeni Cevat Kaya'ya başarılı çalışmalarından ötürü plaket takdim edildi. Daha sonra kursu başarıyla bitiren kursiyerlere sertifikalı takdim edildi. . (Menderes Beysülen-İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler