Bingöl'de karne sevinci yaşandı

Bingöl ve ilçelerinde eğitim gören 59 bin 558 öğrenci karne heyecanı yaşayarak, yarıyıl tatiline başladı.

2016-2017 eğitim ve öğretim yılının ilk döneminin sona ermesiyle Bingöl genelinde 371 eğitim kurumunda eğitim gören 59 bin 558 öğrenci ile 4 bin 100 öğretmen 15 günlük tatile başladı.

Merkez Atatürk İlkokulunda İl Milli Eğitim Müdürü Kadri Engin'in katılımıyla karne dağıtım töreni düzenlendi.

Karne dağıtım törenine İl Milli Eğitim Müdürü Engin'in yanı sıra şube müdürleri, öğretmenler, öğrenci velileri ve öğrenciler katıldı.

Sınıfları gezerek öğrencileri tebrik eden Engin, karnelerini verdiği öğrencilere tatillerinin verimli geçmesi temennisinde bulundu.

Karne dağıtımının ardından açıklama yapan Engin, "Bugün hep beraber birinci yarıyıl tatilinin karne sevincini yaşıyoruz. Gerçekten yoğun bir eğitim öğretim dönemi geçirdik. Milli eğitim, öğretmenler ve idareciler olarak yoğun çalışmalarda bulunduk. öğrencilerimiz de yoğun çalışmalarda bulundular, gayret saf ettiler. Zamanlarını en iyi şekilde değerlendirmeye çalıştılar." dedi.

öğrencilerle birlikte karne dağıtımının heyecanını yaşadıklarını dile getiren Engin, şunları söyledi:

"öğrencilerimizden istediğimiz bu yoğun çabalarını planlı bir şekilde devam ettirmeleridir. Aslında bu öğrencilerimizin karnesi değil. Evde çocuklarımızla birlikte geçirdiğimiz zamanın, neler yaptığımızın bir karnesidir. Aile ile birlikte yapılan çalışmalarda mutlaka çocuklarımız kişiliklerini geliştirirler. Bunun akademik başarıya da katkısı olur. Bu anlamda özellikle düşük notu olan öğrencilerimiz varsa ailelerin bu öğrencilerimize yaklaşımı son derece sevgiyle olmalı. öğrenciyi sadece bir karne üzerinden değerlendirmemek lazımdır. Bu karneler sadece akademik göstergeyi izah edebilir. Bu akademik başarı dışında kişisel yeteneklerini geliştirme açısından çok başarılı öğrencilerimiz de vardır. Çok güzel resim yapan, çok güzel müzik ve sanatsal faaliyet yapan öğrencilerimiz var. Bunlar çocuklarımızın aynı zamanda kişisel anlamdaki başarılarını da gösteriyor."

Düşük notu olan öğrencilerin aileleriyle birlikte ders çalışma planı yapmaları gerektiğini ifade eden Engin, "Sadece çocuğun veyahut ailenin yapacağı planlamayla başarı sağlayamayız. Çünkü ortaklaşa alınması gereken bir karardır. Bunu çocuğun kendi zevkine uygun bir planlamayla çocuklarımızın ikinci dönem başarılı olmalarını sağlayabiliriz. Çok başarılı olan öğrencilerimize de çok pahalı karne hediyesi alıp, çocuklarımızı sorumluluk altına sokmamalıyız. Her şeyi kararınca yapmak lazım. özellikle bu yıl okullarımızda ödev verilmeyecek. Çocuklar bu yoğun tempodan sonra hak ettikleri oyunları oynayacaklar, sanatsal, kültürel faaliyetlerde bulunacaklar ve tatillerini böyle geçirecekler. Tatillerini böyle geçirdiklerinde ancak ikinci dönemde daha hazırlıklı olurlar ve daha mutlu olarak ikinci döneme başlarlar." şeklinde konuştu. (Nihat Kanat-İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler