Eğitimcilerden “imam hatip ilkokulu” talebi

İlkokullarda verilen din kültürü eğitiminin yetersiz olduğuna dikkat çeken eğitimciler, imam hatip okullarının ilkokul bölümünün açılması için talepte bulundular.

İmam hatip okullarının Türkiye’de ve dünyada bazı projelere imza atmasının 28 Şubat döneminde olduğu gibi bazı çevreleri rahatsız ettiğini belirten eğitimciler, algı operasyonuyla tekrar imam hatip okullarının önünü kesmeye çalıştıklarına dikkat çektiler.

28 Şubat sürecinde çeşitli haksız uygulamalara maruz kalan imam hatip okullarının önündeki bazı engellerin kaldırılmasıyla önemli projelere imza atıldığına dikkat çeken eğitimciler, bilimsel proje alanında başarı düzeyini yakaladığını, YKS ve LGS’ de Türkiye’nin ilk sıralamasında yer aldığını söylediler.

Eğitimciler, İmam hatip okullarının çocukların hem dünyadaki kariyerleri hem de manevi yönden gelişmeleri için çok önemli olduğuna vurgu yaptılar.

Osmanlı’nın dünyada süper güç olduğu dönemde ki eğitim kurumları ile şimdi ki imam hatip okullarında verilen eğitimin aynı olduğunu söyleyen eğitimciler, o dönemde medreselerde Fen ilimleri ve din ilimlerinin beraber yürütüldüğünü ve bu sayede 3 kıtaya hükmedildiğine dikkat çektiler.

Bugün dünyadaki adaletsizliğin temelinde din eğitiminin yeterince verilmediğinden kaynaklandığını dile getiren eğitimciler, din eğitiminin biraz daha ön plana çıkarılması gerektiğine vurgu yaptılar.

“Öğrencinin tüm ihtiyacına cevap veriyor”

Halkın imam hatip okullarına teveccühünün çok fazla olduğunu ve inşa edilen imam hatip okullarının yüzde 65’i halk tarafından yapıldığına dikkat çeken Gökçe Çok Programlı Anadolu Lisesi Müdürü Yusuf Oktay, imam hatip okullarının pansiyon gibi öğrencilerin tüm temel ihtiyacını karşıladığını söyledi.

İlkokullarda sadece din kültürü eğitiminin verildiğini ve bunun yetersiz olduğuna dikkat çeken Oktay, ilkokul imam hatip okullarının da açılması gerektiğini belirterek şöyle devam etti:

“Dini temel eğitim ilkokuldan başlar. İmam hatip ortaokulları açıldı ama bunun daha öncesine de inilmesi gerekir. Çünkü dini temel eğitim ilkokulla başlar. İlkokulda sadece din kültürü dersi veriliyor sonra Kur’an-ı Kerim ve dini temel bilgiler seçmeli ders olarak seçiliyor ama bu yetersizdir. İmam hatip öğrencilerinin başarılı olmasının temel nedeni pozitif ilmin yanında İslami ilimleri de öğrenmiş olmalarıdır. İslami ilimleri dinini öğrenen bir nesil; kendi halkından, toplumundan yabancı uzak olamaz. Kendi geçmişine kendi köklerine düşman olamaz. Halkıyla toplumuyla barışık bir mühendis, bir doktor, öğretmen bir devlet adamı olur. İmam hatiplerin asıl önemi burada anlaşılmaktadır.”

“İmam hatip okullarının başarısı bazı çevreleri rahatsız etmiştir”

İmam hatip okullarının başarısının birilerinin gözüne battığı için 28 Şubat post modern darbesiyle önünün kapatıldığını hatırlatan Oktay, “20 yıllık süreçte imam hatip okullarına rağbetin azalmasıyla belli bir oranda eğitim kalitesinde düşme oldu. Yalnız son 4-5 yılda velilerimizin çocuklarını imam hatip okullarına göndermesi, imam hatip okullarının Türkiye’de ve dünyada bazı projelere imza atması, bilimsel projeler alanında başarı düzeyi yakalaması, YKS ve LGS’ de Türkiye’nin ilk sıralamalarında yer alması belli ki bazı çevreleri yine rahatsız etmiştir. İmam hatip okulları hakkında yanlış algı oluşturmaya çalışıyorlar. Tekrar imam hatiplerin önünü kesmeye çalışıyorlar.” diye konuştu.

“İmam hatip öğrencisi her halükarda kazanıyor”

Velilerin çocuklarını imam hatip okullarına göndermeleri hususunda müsterih olmaları tavsiyesinde bulunan Oktay, çünkü imam hatip okullarının diğer okullardan eksiğinin olmadığını, hatta fazlasının olduğunu dile getirdi.

Oktay, “Diğer okullarda görülen derslerin tamamı imam hatip okullarında da görülüyor. İmam hatiplerde fazladan görülen dersler var. Kur’an- Kerim, Arapça, Fıkıh, Tefsir gibi dersler fazladan veriliyor. Buda öğrencilerimizin kendi köklerinden kopmaması için gerekli olan müfredattır. Bu müfredat için gerekirse çocuklarımızı imam hatiplere gönderelim. İmam hatip okullarına giden öğrenciler her halükarda kaybetmez, kazanır. Velilerde kesinlikle kaybetmeyecektir. Çocukları birer dindar mühendis, doktor, öğretmen, devlet adamı olarak yetişecektir. Çocuklar bu sayede hem dünyalarını hem de ahiretlerini kazanmış olacaklardır.” dedi.

“Öğrenciler ‘proje imam hatip okulları’ için sıra bekliyor”

İmam hatip okullarının çocukların hem dünyadaki kariyerleri hem de manevi yönden gelişmeleri için çok önemli olduğuna vurgu yapan Özcan Yıldız Anadolu İmam Hatip Lisesi Fen ve Sosyal Bilimler Proje Okulu Müdürü Tarık Yılmaz, “Bütün illerimizde ve bazı ilçelerimizde proje imam hatip okullarımızla beraber başarılı öğrencilerimiz bu okullarımızı tercih etmektedirler. Şu an da bu okullarımıza büyük bir rağbet var. Şu an nakil dönemi olması hasebiyle birçok öğrencimiz puanının yetmesi halinde proje imam hatip okullarımıza gelmek için sırada bekliyorlar. İnşallah 4-5 yıl sonra tıp, hukuk, mimarlık ve mühendislik fakültelerimizle beraber Türkiye’nin gözde üniversite ve fakültelerinde imam hatip mezunlarımız tekrardan yerlerini alacaklar ve ülkemizin en önemli siyasal, sosyal ve ticari hayatlarında hak ettikleri yere geleceklerdir.” dedi.

“İmam hatip öğrencileri ile diğer öğrenciler aynı eşit şartlardadır”

Velilerin gönül rahatlığıyla çocuklarını imam hatip okullarına göndermesi tavsiyesinde bulunan Yılmaz, konuşmasına şöyle devam etti: “28 Şubat döneminden kalma ‘çocuklarınız artık hiçbir üniversiteye gidemeyecek’ diye eski katsayı zulmü üzerinden bazı medya kuruluşları bunu kasıtlı olarak gündeme getirmektedir. Kesinlikle öyle bir şey yoktur. 2012 yılından beri o katsayı zulmü problemi yok. Öğrencilerimiz diğer liselerden mezun olan gençlerimizle beraber eşit şartlarda bir yarışa katılmaktadırlar. Onlarda üniversite sınavlarında aldıkları puana göre istedikleri üniversiteye gidebilirler. Bunu yapmak isteyen çevreler çocuklarımızın İslam dininin temel sabitelerini öğrenmelerini istemeyen çevrelerdir. Çocuklarımızın ve gençlerimizin seküler bir hayat yaşamalarını istiyorlar ve gençlerimizin de imam hatip okullarımızda dini eğitim almalarını istemediklerinden dolayı öyle yaygaralar koparmaktadırlar.”

“İmam hatip liseleri diğer liselerden bir adım öndedir”

Eğitimin temel amacının iyi bir insan yetiştirebilmek olduğunu, dinin de asıl amacının iyi insan yetiştirmek olduğunu aktaran Şehit Şeyhmus Demir Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi Fen ve Sosyal Bilimler Proje Okulu Müdürü Şeyhmus Kılıç ise bu konuda din eğitimiyle eğitim camianın diğer okulları bu anlamda örtüştüğünü söyledi.

Kılıç, “İster imam hatip lisesi, ister fen lisesi, ister meslek lisesi olsun hepsi bizim için değerlidir. Ama İmam hatip liselerinin bir adım önde olduğunu düşünüyoruz. Çünkü İmam hatip liseleri din eğitimin öne çıkaran okullarımızdandır. İmam Hatip liselerimizin avantajları pozitif ilimler dediğimiz Fen ilimleriyle din ilimleri beraber yürütmektedir. İmam hatip okulları hem dini hem fenni eğitim veren okullarımızdır.” diye konuştu.

“3 kıtaya hükmeden ecdadımız medreselerde hem fenni hem dini ilimlerini beraber yürütüyordu”

Kılıç, son olarak şunları söyledi: “Bizim ecdadımız dünyada süper güç olduğu zaman ki eğitim kurumlarımız neyse imam hatip liseleri de bu çağda bunu yapmaya çalışmaktadır. Ecdadımız süper güç olduğu dönemde medreselerimizde hem feni ilimleri dini ilimleri beraber yürütülüyordu ve beraber öğretiliyordu. Orada yetişen insanımızla 3 kıtaya hükmediyorduk, dünyaya adalet dağıtıyorduk. Bugün dünyadaki adaletsizliğin temelinde din eğitiminin yeterince verilmediği düşüncesindeyiz. Din eğitiminin biraz daha ön plana çıkarılması gerektiğini düşünüyoruz.” (Mehmet Aslan - İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler