Eğitimcilerden Sağlık Bakanlığına çağrı: Bize siz sahip çıkın!

Eğitimcilere yönelik artan şiddete tepki gösteren Eğitim Bir-Sen Mardin Şubesi, Milli Eğitim Bakanlığını eleştirerek, eğitimcilere sahip çıkılması için Sağlık Bakanlığına çağrıda bulundu.

İzmir'in Ödemiş ilçesinde Kaymakçı Çok Programlı Anadolu Lisesi Müdürü Ayhan Kökmen'in iki öğrencisi tarafından tüfekle vurularak öldürülmesi ve eğitimcilere yönelik şiddet olaylarının giderek artmasına tepki göstermek amacıyla basın açıklaması yapan Eğitim Bir-Sen Mardin Şubesi, Milli Eğitim Bakanlığı'nın politikalarını eleştirdi.

Eğitim-Bir-Sen Mardin Şubesi'nde yapılan basın açıklamasında eğitimciler, "Eğitimciye Şiddete Dur De" dövizleri açtı.

Basın açıklaması okuyan Eğitim-Bir-Sen Mardin Şube Başkanı Eyyüp Değer, eğitimcileri hedef alan ve hazin sonuçlara yol açan şiddet sarmalının her bakımdan üzücü olduğu kadar, düşündürücü de olduğunu anımsattı.

Değer, "Okul müdürü arkadaşımızı katledenler, sadece bir öğretmeni öldürmekle kalmadılar, aynı zamanda kendi geleceklerine, bizim geleceğimize, bilime ve ülkenin geleceğine de kurşun sıktılar." diye konuştu.

"MEB'in yanlış politikaları sonucunda öğretmenler itibarsızlaştırıldı"

MEB'in politikasını eleştiren Değer, şunları söyledi: "Eğitim çalışanlarına sahip çıkmayan ve her yaptığı faaliyetle öğretmeni huzursuz eden Bakanlık, uygulamalarıyla hem eğitimin hem de eğitim çalışanlarının itibarını yerle yeksan etmiştir. Son dönemlerde, mülakatla öğretmen alımı, öğretmenlere getirilen ve eğitimin tüm günahının tek sorumlusu olarak öğretmeni gören performans sistemi, adeta bardağı taşıran son damla olmuştur. Önüne gelenin öğretmeni ve idarecileri sorgulama hakkını kendinde görüp, bazen sözle, bazen de İzmir'de olduğu gibi silahla hesap sormaya gittiği süreci yaşıyoruz. Bu menfur olay eğitimciye şiddetin geldiği son noktayı göstermektedir. MEB'in yanlış politikaları sonucunda öğretmen, adeta itibarsızlaştırıldı. Bakanlığın yaptığı yeni uygulamalarla, öğretmenler toplumun önüne atılmış, itibarsızlaştırılmış ve can güvenliği kalmamıştır."

"Sahipsiz öğretmenlere Sağlık Bakanlığı sahip çıksın"

Sağlık çalışanlarına sahip çıkan Sağlık Bakanlığını tebrik eden Değer, "Sağlık çalışanlarının şiddete maruz kalmalarını kabul edilemez şiarıyla yola çıkıp gerekli yasal düzenlemeleri yapan, 'Benim çalışanıma el kaldıran, bana kaldırmıştır' anlayışıyla hareket eden ve bu kişilerin en ağır cezaları alması için çalışan Sağlık Bakanlığını tebrik ediyor ve diyoruz ki; sahipsiz olan öğretmenlere de siz sahip çıkın." dedi.

"MEB çalışanları için 'Tebeşir Kod' uygulansın"

Değer, "Milli Eğitim Bakanlığı başta olmak üzere, İçişleri Bakanlığı, Başbakanlık ve Cumhurbaşkanlığını öğretmenlere şiddetin önlenmesi noktasında gereken tüm tedbirleri almak için göreve davet ediyoruz. Sağlık Bakanlığı çalışanlarını korumak için çıkarılan 'Çalışan Hakları ve Güvenliği' uygulaması olan 'Beyaz Kod'un Milli Eğitim Bakanlığı çalışanları için de 'Tebeşir Kod' olarak uygulanmasını istiyoruz." diye konuştu. 

"Her türlü şiddete karşıyız"

Her türlü şiddete karşı olduklarını vurgulayan Değer, öğrencilerinin saldırısıyla hayatını kaybeden Ayhan Kökmen'e Allah'tan rahmet, ailesine ve tüm eğitim camiasına sabır, ağır yaralı olarak hastanede tedavi altına alınan Müdür Başyardımcısı Yücel Düzci'ye de Allah'tan acil şifalar diledi. (M. Salih Keskin – İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler