İlköğretim öğretmeninden hafıza eğitimi çalışması

Bingöl Atatürk İlköğretim Okulu sınıf öğretmeni Veysel Çeliker, öğrencilerin zekâ ve hafıza eğitimine yardımcı olacak 10 kitaptan oluşan örnek bir çalışma yaptı.

Bingöl Atatürk İlköğretim Okulu sınıf öğretmeni Veysel Çeliker, öğrencilerin zekâ ve hafıza eğitimine yardımcı olacak 314 sayfadan oluşan 10 kitaptlık bir çalışma hazırladı.

314 sayfalık içerik ve 500 civarı etkinlik içeren "6-9 yaş zeka ve hafıza eğitimi" başlığı altında 10 bölümlük uygulamayı hazırlayan Çeliker, çalışmanın kitaplaştırma evresi öncesinde zeka düzeyleri, ilgi ve yetenekleri birbirinden farklı çocuklarla beraber çalıştıklarını ve çok kısa bir sürede gözle görülür sonuçlar aldıklarını belirtti. Zekanın belli bir yaşa kadar hızlı bir şekilde gelişmeye müsait olduğu, sonrasında ise sabitleşmeye başladığı ifade eden Çeliker, "Değişik iddialar olmasına rağmen genel kanı çocuğun 9-10 yaşına kadar zekâsının, hafızasının hızlı bir gelişime müsait olduğudur. Ben kendim de bu kanaatteyim. Bu nedenle çalışmanın yaş aralığını 6-9 olarak belirledim." dedi.

Uygulama sürecinde 5 ile 6 kişiden oluşan iki grup oluşturduklarını belirten Çeliker, "Bir öğrencimiz de ayrı bir periyotta bu eğitimleri aldı. öğrenci velileri ise bu programın sağlıklı bir şekilde yürümesi için gerekli azami gayreti gösterdiler. Eğitimimizde her hangi bir ödev çalışması olmadı. Çocuklar sadece bir adet kalemlerini yanlarına alarak çalışmayı gerçekleştirdi. Bu programın çocuklar üzerindeki etkisinin çok değişik olduğunu teşhis ettim. Etkisinin her çocukta farklı bir zamanlama ile ortaya çıktığını söyleyebilirim. Fakat en erken 6. derste en geçte 14. derste sonuç aldığımızı gördüm."ifadesini kullandı.

"Ağaç yaş iken eğilir"

Uygulamayla çocuklardaki unutkanlık, dikkat dağınıklığı, öğrenme güçlüğü gibi olumsuzlukların tamamen ortadan kalktığını ifade eden Çeliker, "Ağaç yaş iken eğilir, derler. Bu nedenle ilkokul döneminin ve özellikle okul öncesi ve 1. sınıf döneminin çok sağlıklı bir şekilde değerlendirilmesi gerektiğini sadece ben değil bütün eğitimciler söylemektedir. Yaptığım bu çalışmada bu kısa zaman aralığını en iyi şekilde değerlendirme amacını güttüm ve çocuklarda unutkanlık, dikkat dağınıklığı, öğrenme güçlüğü gibi olumsuzlukların tamamen ortadan kalktığını gördüm. Bunun yanında anlama kabiliyeti, algı yeteneğinin sağlıklı bir düzeye geldiğini söyleyebilirim. Bu kadar kısa sürede gözle görülür bir şekilde gerçekleşen başarının bir ömür boyu süreceği kanaatindeyim." diye konuştu.

Çeliker konuşmasının devamında, "Belli bir düzeyde öğrenme güçlüğü çeken, özel eğitime tabi tutulan çocuklar üzerinde de çalışmalar yürüteceğini, çalışmasına ek olarak yine bu yaş aralığı içerisinde 2. düzey eğitimi olarak "profesyonel satranç destekli aklı doğru-sağlıklı kullanabilme" eğitimini de tasarlayacağını, her çocuğun hayatı boyunca böyle bir eğitime sadece bir kez muhatap olmasının bir ömür boyu öğrenmeyi kolaylaştıracağına ve zeka seviyesini artıracağına inanıyorum." dedi. (Nihat Kanat - İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler