“İyi bir iletişimci teknolojiyi yakından takip etmelidir”

​Çukurova Üniversitesi iletişim seminerine konuk edilen gazeteci Haluk Şahin, iyi bir iletişimcinin teknolojiyi yakından takip edip temel formasyon, dile hakim olma, felsefe, sosyoloji gibi alanlarda kendisini geliştirmesi gerektiğini belirtti.

Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) İletişim Fakültesi İletişim Bilimleri Bölümü'nün düzenlediği iletişim seminerine konuk olan Gazeteci Yazar Haluk Şahin, genç iletişimci adaylarıyla buluştu.

Kitle iletişimde gelinen aşama noktasında mesleki deneyimlerini ve bu konudaki çalışmalarını aktaran Şahin, iyi bir iletişimci olmaya karar veren gençlerin, yaşadığı toplumun ve dünyadaki tüm gelişmeleri tarafsız, mesleki etik ilkelerine uyarak takip etmesi gerektiğini belirti.

Genç iletişimcilere, kendi hayatlarına bir roman gibi bakmalarını tavsiye eden Şahin, iyi bir kitap okuyucusu olan iletişimcinin empati kurarak, başka hayatların varlığının mümkün olacağını fark ederek mesleki alanda başarılı olacaklarını söyledi.

TRT'nin yayın hayatına başlamasının Türkiye'de medyanın dönüm noktası olduğunu belirten Şahin, bu dönemde TRT'nin yayın akışı, yapılan programlar ve 1990 yılında özel televizyonculuğun başlamasıyla reytinglerin programlar üzerinde ne kadar önemli bir belirleyici faktör olduğuna değindi.

Matbaayla başlayan değişim sürecinin, teknolojik gelişmelerle hız kazandığı ve gelişen teknolojinin eski teknolojiyi yok ettiğinden söz eden Şahin, 15-50 yıl içindeki değişimlerin gazeteciliğin sınırlarını değiştirdiğini ifade etti. İletişimin eskisi gibi değerlendirilmemesi gerektiğinin altını çizen Şahin, iyi bir iletişimcinin dijital teknolojinin talep ettiği kişiler olması gerektiğini ve temel formasyon, dile hakim olma, felsefe, sosyoloji gibi alanlarda kendisini geliştirmesi gerektiğini belirtti. (İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler