Çeşitli temaslarda bulunmak üzere Şanlıurfa’ya gelen Kore Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Hong-ghi Choi, Şanlıurfa eğitimine 1 milyon dolarlık destekte bulundu.

Çeşitli temaslarda bulunmak ve bir dizi ziyaretlerde gerçekleştirmek üzere Şanlıurfa’ya gelen Kore Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Hong-ghi Choi, Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin’i ziyaret ettiği esnada, Şanlıurfa eğitimine 1 milyon dolarlık destekte bulundu.

Mayıs ayında Şanlıurfa’ya yaptığı ziyarette, Vali Abdullah Erin’in aktardığı bilgiler doğrultusunda Suriyeli çocukların eğitimine katkı sağlamak adına yeniden Şanlıurfa’ya gelen Kore Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Hong-ghi Choi, Harran’da yapılacak okul ve tefrişatı için 1 milyon dolarlık hibe protokolüne imza attı.

Şanlıurfa Harran ilçesinde öncelikle Suriyeli çocukların eğitimine yönelik hizmet verecek 24 derslikli bir okulun yapılması için 1 milyon dolarlık hibe anlaşması yapmak amacıyla Şanlıurfa’ya gelen Kore Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Hong-ghi Choi, sabah saatlerinde Şanlıurfa Valiliği’ne geldi.

Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin tarafından karşılanan Büyükelçi Choi, Valilik Şeref Defterini imzaladı. Vali Erin tarafından makamda ağırlanmasının ardından, protokol imza törenine geçti.

Vali Erin’in isteği ile burada yaptığı konuşmada duygu ve düşüncelerini dile getiren Büyükelçi Choi, Suriyeli mültecilere destek olmak anlamında Şanlıurfa’da güzel bir mutabakata imzalamak için bulunduklarını belirterek Vali Erin’e samimi karşılamalarından dolayı teşekkür etti. Şahsı ve Kore Cumhuriyeti adına şükranlarını ifade eden Büyükelçi Choi, iki ülke arasındaki işbirliğinin daha da artması temennisinde bulundu.

Büyükelçi Choi’yi Şanlıurfa’da ikinci kez ağırladığını belirten Vali Erin ise "Sayın Büyükelçi’yi Şanlıurfa’da görmekten büyük memnuniyet duyduğumuzu ifade etmek isterim. İki dost ve kardeş ülkeyiz, geçmişi çok derinlere giden tarihi bağlarımız var. Daha önceki ziyaretlerinde, burada yaşayan Suriyeli çocukların eğitimiyle ilgili konuyu kendilerine anlatmıştık, ilgiyle dinlediler ve döndükten hemen sonra hem Suriyeli hem de Türk çocukların eğitimine katkı sunmak amacıyla bir okul yapımına karar verdiler. Bunun için hem Büyükelçimize hem de tüm Korelilere gönülden teşekkürlerimizi bir kez daha iletmek istiyorum." dedi.

"Okul çağında 150 bin Suriyeli çocuk var"

Vali Erin, çok anlamlı bir protokole imza atıldığını belirterek imzalanan protokolle Harran ilçesinde yeri hazır olan 24 derslikli bir okul inşa edileceğini ifade etti.

Sadece Harran ilçesinde 22 binin üzerinde Suriyelinin yaşadığını, büyük bölümünün konteyner kentte 12 bininin ise ilçe merkezi ve köylerde yaşadığını belirten Erin, "Şanlıurfa’da okul çağında toplam 150 bin kadar Suriyeli çocuk, Harran’da ise bu sayı 6 bindir. Bu okul, oradaki çocuklarımızın daha iyi şartlarda eğitim görmelerine katkı sağlayacak. Şanlıurfa-Türkiye ve Kore arasındaki kardeşlik, birliktelik, yardımlaşma ve dayanışmanın en güzel örneklerinden de bir tanesi olacak." şeklinde konuştu.  

"24 derslikten oluşacak"

Valilik toplantı salonunda, Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin, Kore Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Hong-ghi Choi ve İl Milli Eğitim Müdürü Şerafettin Turan’ın imzaladığı protokol gereği, Şanlıurfa’da geçici koruma altındaki Suriyeli çocukların eğitimi ve Türk Milli Eğitimine entegrasyonu için Harran ilçesinde yapılacak okula, Kore Cumhuriyeti Hükümeti tarafından 1 milyon ABD Doları bağış sağlanacak.

Efikap Özel Projesi adıyla Harran ilçesinde 5 bin 488 metrekarelik arsada, 1085 metrekarelik taban alanına inşa edilecek okul, 24 derslikten oluşacak. Mülkiyeti Milli Eğitim Bakanlığına ait olacak okulun, projesi çalışmaları ve inşaat işleri İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yapılacak, önümüzdeki günlerde ihaleye çıkacak. (Hüseyin Sayhar-İLKHA)

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İlgili Haberler

Bizi Takip Edin

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler