Öğretmenler için

Van'ın Erciş ilçesinde DAKA desteğiyle İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne bağlı okullarda görev yapan 50 öğretmene eğitim veriliyor.

Van Erciş İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından hazırlanan ve Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı 2018 Yılı Teknik Destek Programı kapsamında desteklenen Proje Döngüsü Yönetimi, Erasmus Plus, TÜBİTAK ve AB PCM Uygulamalı Proje Yönetimi Eğitimi projesi kapsamında Erciş İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı okullarda görev yapan 50 öğretmene eğitim veriliyor.

Proje ile ilgili açıklama yapan Proje Koordinatörü İhsan Kılıç, “sağlanacak olan danışmanlık ve eğitim sayesinde ilçedeki öğretmenlerin uygulamalı Proje Döngüsü Yönetimi (PCM) alanında yeterli bilgi ve beceriler edineceğini, Avrupa Birliği fonları için proje hazırlama tekniklerini öğrenerek Erasmus Plus ve Ulusal Ajans projeleri ile TÜBİTAK projeleri yazma, hazırlama, yürütme ve sonlandırma konularında yeterlilik sağlayacağını" söyledi.

Kılıç, eğitim sonunda öğretmenlerin okullarında yapılacak projelerde doğrudan aktif rol alacağını ve yönlendirme ile okulların imkânlarını öğretmen, öğrenci ve velilere sunacaklarını, ilçenin proje deneyiminin artacağını, öğretmenlerin projelerde öğrenci, okul ve velilere öncülük ederek onlara özgüven aşılayacaklarını belirtti.

Proje hakkında konuşan Erciş İlçe Milli Eğitim Müdürü Erol Şimşek ise “İlçe Müdürlüğümüz olarak katılımcılarımızın bilgi ve becerisinden en üst düzeyde faydalanılacaktır. Bu eğitim sonrasında AB Gençlik programları, gençlik demokrasi projeleri, K1, K2 eylem projeleri, eğitim ve ağ kurma ile gençlik politikaları projeleri ve TÜBİTAK projeleri olumlu yönde gelişim gösterecek ve ilçemizde yapılan projelerin kabul oranı artacaktır. Okullarımız idarecileri, öğretmenleri ve öğrencileri gençlik projeleri başta olmak üzere söz ettiğimiz projelerde ortak çalışmalar yapabilecek ve okullarımız arasında oluşacak olumlu diyaloglar sayesinde sıkı işbirliği söz konusu olacaktır. Böylece, ilçedeki eğitim kalitesi yükselecek ve projelere ilgi artacak, öğrencilerde küçük yaşlarda proje hazırlama farkındalığı oluşması sağlanacaktır. Bu kapsamda, tüm emeği geçenlere ve desteği için Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı’na teşekkür ediyor, katılımcılara başarılar diliyorum.” ifadelerini kullandı.

Eğitim, 17-21 Aralık 2018 tarihleri arasında 5 gün, 30 saat süreyle eğitmen Erol Avcı tarafından verilecek. Eğitim kapsamında AB proje terimleri, AB proje ve program çeşitleri, AB fonları, proje fikri ve hazırlama aşamaları, planlama aşamaları, mantıksal çerçeve yaklaşımı, faaliyet planı ve bütçe, proje hazırlanacak kurum ve kuruluşlar ve proje dosyası hazırlama gibi başlıklar ele alınacak. (İLKHA) 

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Öne Çıkan Haberler