Okullarda en fazla 10 farklı seçmeli ders belirlenebilecek

MEB Ortaöğretim Genel Müdürlüğü tarafından ortaöğretim kurumlarına gönderilen yazıda, okul yönetimlerinin en fazla 10 farklı seçmeli ders belirleyebileceği ifade edildi.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Ortaöğretim Genel Müdürlüğü, 2017-2018 eğitim ve öğretim yılında ortaöğretim kurumlarındaki seçmeli derslerin belirlenmesine ilişkin illere yazı gönderdi.

Yazıya göre, ortaöğretim kurumlarında öğrenim gören öğrencilerin ders seçiminde okul yönetimleri, okulun fiziki imkânları, mevcut öğretmen durumu, derslerin program içerikleri, zorunlu dersler ile kişisel gelişimin desteklenmesi, yapılmakta olan müfredat değişikliği ve eğitim politikalarının gelecek vizyonunu dikkate alacak.

Okul yönetimi tarafından en fazla 10 farklı seçmeli ders belirlenebilecek. Seçilen bu dersler ikinci dönemin ilk haftasında e-okul sistemi üzerinden ilan edilecek.

Seçmeli derslerin amacı, tanıtımı ve seçimiyle ilgili açıklamalar okul müdürlükleri tarafından ikinci dönemin ilk haftasında öğrencilere ve velilere duyurulacak.

Sınıf rehber öğretmeni, rehberlik öğretmeni ile branş öğretmenlerince öğrencilere ve velilere gerekli bilgilendirmeler yapılacak.

Ders seçimi ise ikinci dönemin ikinci ve üçüncü haftalarında öğrencilerin talepleri doğrultusunda yapılarak, e-okul sistemine işlenecek.

Öğrenci sayısı azalsa bile dersler devam edecek

Derslerin okul türlerine ve sınıf düzeylerine göre haftalık kaç saat ile kaç kez seçileceği gibi iş ve işlemler ilgili yönetmelik hükümlerine göre yapılacak.

Süresi içerisinde ders seçimi yapmayan öğrencilerin seçmeli dersleri okul yönetimi tarafından belirlenecek.

9'uncu sınıfa yeni başlayacak öğrencilerin ders seçimi, seçilen derslerde değişiklik yapılmasına ilişkin iş ve işlemler yeni eğitim ve öğretim yılının ilk haftası içerisinde yapılacak.

En az 10 öğrencinin talebi doğrultusunda açılan seçmeli dersler, öğrenci sayısında yıl içerisinde azalma olsa bile öğretim yılı sonuna kadar verilmeye devam edilecek.

Ders seçim süreci tamamlandıktan sonra ders kitaplarına yönelik iş ve işlemler, tebliğler dergisindeki ilgili genelge ve ekleri kapsamında yürütülerek, gerekli tedbirler alınacak. (Hamza Adiyaman-İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler