Şanlıurfa'da 62 bin Suriyeli öğrenci karne aldı

Türkiye'ye sığınan yaklaşık 500 binin üzerinde Suriyeliye ev sahipliği yapan Şanlıurfa’da 62 bin Suriyeli öğrenci karne aldı.

Ülkelerinde yaşanan iç savaş nedeniyle Türkiye'ye sığınan yaklaşık 500 binin üzerinde Suriyeliye ev sahipliği yapan sınır illerinden Şanlıurfa'da çifte karne heyecanı yaşandı.

Şehirde bulunan yaklaşık 62 bin Suriyeli öğrenci, diğer öğrenciler gibi karnelerini alarak yarıyıl tatiline girdi.

Suriyeli öğrencilerin, müfredatlarına göre aldıkları derslerin yanında öğrendikleri Türkçe ile kendilerini ifade etmeye çalıştıkları görüldü.

Konuyla ilgili açıklama yapan İl Milli Eğitim Şube Müdürü Mehmet Seval, Şanlıurfa'da yaklaşık 62 bin Suriyeli öğrencinin eğitim gördüğünü söyledi.

Seval, "Bu öğrencilerin kendi toplumumuza entegre edilmesi için bakanlığımız Türkçe öğretmenlerini görevlendirdi. Şu anda 550 Türkçe öğretmeni bu Suriyeli kardeşlerimize yoğun bir şekilde Türkçe öğretmeye çalışıyor. Bu öğrencilerimizin Türkçe öğrenmesi sonucunda resmi okullarımıza alınması daha da kolaylaşacaktır. Bu şekilde geçici eğitim merkezlerini sonlandırıp tüm öğrencileri resmi okullara kanalize etmeye çalışıyoruz." dedi.

Suriyeli öğrencilerin Türkçe öğrenme sürecine de değinen Seval, uzun süredir Türkiye'de kalan bu öğrencilerin Türkçeye aşina olduklarını, okulda verilen eğitimle uyum sürecinin kolaylaşacağını belirtti.

Ayrıca, yarıyıl tatiline giren Suriyeli öğrencilerin tatil boyunca sadece Türkçe dersi almaya devam edecekleri bildirildi. (Osman Gülebak-İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler