Şırnak’ta karne heyecanı

Şırnak'ta da okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve liselerdeki 150 bin 417 öğrenci karne sevinci yaşadı.

Yeşilyurt Mahallesi Orgenral Edip Başer Ortaokulunda düzenlenen karne dağıtım törenine katılan Vali Mehmet Aktaş, çocuklara karnelerini dağıtarak tatil konusunda tavsiyelerde bulundu. 

Törenin ardından gazetecilere açıklama yapan Aktaş, çocukların aileleriyle tatili en iyi şekilde geçirmeleri gerektiğini söyledi. 

631 okulda 700 öğretmenin görev yaptığını belirten Aktaş, 153 bin 440 öğrenciye karne dağıtılacağını kaydetti.

Terör saldırılarında 10 okulun zarar görüp yıkıldığını ve 70 okulunda hasar gördüğünü anımsatan Vali Aktaş, şöyle devam etti:

"Yıkılan okullarımızın yerine daha fazlasını yapmaya başladık. Hasar gören 70 okulumuzu da onararak eğitim-öğretim dönemine başında hizmete sunmuştuk. Bugün itibarıyla kısmen öğretmen eksiğimizin dışında eğitim öğretim anlamında bir sıkıntımız yok. Bugün itibarıyla yaklaşık 80 okul veya eğitim biriminin inşaatı ve ihale süreci devam etmektedir. 2018-2019 eğitim döneminde yapacağımız birçok okul olacak. İnşallah en fazla 2 yıla kadar Şırnak’ta ikili eğitimi bitireceğiz.”

Temel amaçlarının öğrencilerin çağın gerektirdiği gibi eğitim almalarının sağlamak olduğunu aktaran Aktaş, bilgi ve beceri ile donatılmış, üreten ve ülkesine, milletine, ailesine bağlı hayırlı nesiller yetiştirmek istediklerini sözlerine ekledi.

Şırnak İl Milli Eğitim Müdürü Nurettin Yılmaz da karneleri iyi olmayan öğrencilere velilerin anlayışlı davranması gerektiğini belirterek, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından öğrencilere ödev verilmediğini anımsattı.

Daha sonra öğrencilere karneler, il protokolü tarafından dağıtıldı.

Öğrenci velilerinden Osman Altürk ise çocukları gibi heyecanla karne saatini beklediklerini belirterek, bu yılki eğitimden memnun olduğunu dile getirdi.

Törene, 23.Jandarma Sınır Tümen Komutanı Tümgeneral Veli Tarakcı, İl Jandarma Komutanı Albay Selçuk Yıldırım İl, Milli Eğitim Müdürü Nurettin Yılmaz, öğretmen ve öğrenciler katıldı. (İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler