Türkiye genelinde 18 milyon öğrenci karne aldı

2016-2017 eğitim ve öğretim yılının tamamlanmasıyla Türkiye genelinde yaklaşık 18 milyon öğrenci karne aldı.

Okulöncesi, ilkokul, ortaokul ve liselerde 2016-2017 eğitim ve öğretim yılının tamamlanması dolayısıyla Türkiye genelinde yaklaşık 18 milyon öğrenci karne aldı.

Okul yönetimleri tarafından belirlenen saatlerde okullara giden öğrenciler, uzun bir eğitim döneminin ardından karnelerini ve başarı belgelerini aldılar.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından gerçekleştirilen Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) ortak sınavları ile ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi (öSYM) Başkanlığı tarafından düzenlenen Yükseköğretime Geçiş Sınavı'na (YGS) katılan öğrenciler için de 3 aylık yaz tatili başlamış oldu.

Lise tercihleri 14-24 Temmuz arasında alınacak

8'inci sınıf öğrencileri için 30 Haziran'da yerleştirmeye esas puanların açıklanmasının ardından 14-24 Temmuz arasında lise tercihleri alınacak. Ortak sınavların tamamını veya bir kısmını kullanan özel okulların kayıt işlemleri 30 Haziran ile 13 Temmuz arasında gerçekleştirilecek. Liselere yerleştirme sonuçları ise 11 Ağustos'ta açıklanacak.

Lise son sınıf öğrencileri ve lise mezunlarının katılacağı Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) ise 10-11 ile 17-18 Haziran günlerinde yapılacak. öğrenciler, sınavlardan elde ettikleri puanlara göre üniversitelere yerleştirilecekler.

"Yaz tatilini kaldırma gibi bir düşüncemiz yok"

Yaz tatilinin kaldırılması iddialarıyla ilgili açıklamalarda bulunan Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, "öğrencilerimize çağın gerektirmiş olduğu bütün bilgileri vermeyi gaye edindik. Ancak eğitim süresini kısaltmadan, vermiş olduğumuz tatil süresi içerisinde eğitimi, etkili ve en özünü vermeyi amaç ediniyoruz. Yaz tatilini kaldırma gibi bir düşüncemiz yok. Ancak yaz tatilini öğrencilerimize etkin bir şekilde vermek istiyoruz." dedi.

Birçok yerde okul döneminde olduğu gibi, yaz tatillerinde de destekleme eğitimleri verdiklerini belirten Yılmaz, tatilleri daha etkin şekilde kullanmak için çalışmalara devam ettiklerini ifade etti.

2017-2018 eğitim ve öğretim yılı ne zaman başlıyor?

2017-2018 eğitim ve öğretim yılı 18 Eylül 2017 Pazartesi günü başlayıp, 19 Ocak 2018 Cuma günü yarıyıl sona erecek. İkinci dönem ise 5 Şubat 2018 Pazartesi günü başlayıp, 8 Haziran 2018 Cuma günü sona erecek. (Hamza Adiyaman - İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler