“Türkiye’de tüm darbelerin arkasında ABD var”

Muş’ta “15 Temmuz Darbe Girişiminin Sosyolojik Analizi” konferansına katılan Prof. Dr. Ramazan Yelken, Türkiye’de tüm darbelerin arkasında ABD’nin olduğunu söyledi.

İlim Yayma Cemiyeti Muş Şubesi tarafından "15 Temmuz Darbe Girişiminin Sosyolojik Analizi" konferansı gerçekleştirildi.

Muş öğretmenevinde düzenlenen konferansa İl Milli Eğitim Müdürü Cevdet Arslan, İlim Yayma Cemiyeti Şube Başkanı Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat, akademisyenler, siyasi parti temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başlayan konferansın açılış konuşmasının ardından sinevizyon gösterimi yapıldı.

Daha sonra katılımcılara hitap eden Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Sosyoloji Bölümü'nden Prof. Dr. Ramazan Yelken, Türkiye'de darbe karşıtı bilincin oluştuğunu söyledi.

Yelken, "Türkiye halkı on, on iki yıldır sivil iktidarı yaşıyor. Bunların bu saatten sonra başarılı olacaklarını sanmıyorum ve bu Türkiye'de başarısız olan ilk darbe girişimi olacaktır. Türkiye'de darbe karşıtı bilinç zaten oluştu ki daha önce vardı. Darbe karşıtlığı bilinç sürekli ayakta tutuluyordu." dedi.

"Darbeleri kitaplarında analiz ettiğimiz aydınların iflas ettiğini gördük"

Bazı aydınların bu durumda ideolojik bir kamplaşmaya kapıldığını dile getiren Yelken, sözlerine şöyle devam etti:

15 Temmuzdan önce darbe ile ilgili kitapları olan, darbeleri onların kitaplarında analiz ettiğimiz aydınların burada iflas ettiklerini gördük. Çünkü burada esas olan halkın seçtiği iktidarın gayrı meşru bir şekilde indirilmesi değil, benim karşıtım olan iktidarın indirilmesi gibi bir darbe karşıtlığına sığınıldı.

Yelken, darbe girişiminin Türkiye'yi kontrol etme süreci olduğunu ifade ederek, "Uluslararası duruma baktığımız zaman darbe öncesinde Türkiye'nin bir sıkıştırılma ortamında olduğunu görüyoruz. Türkiye bu iktidarla AB sürecini ilerletmeye başladı. ABD ile müttefiklik sürecini devam ettirdi. Bu süreç aslında Türkiye'nin kontrol edilme süreciydi. Şu an işleyen süreç gibi bunun kendi kontrollerinden çıkmaya başladığını hissettiler. İktidarı bir şekilde devirme güdüsü ve Türkiye'de siyasal gerilimler başladı. AB sürecini buna rahatlıkla örnek gösterebiliriz." şeklinde konuştu.

"ABD sadece darbeci çocuklarını değiştirdi"

Türkiye'de yapılan bütün darbelerin arkasında ABD'nin olduğunu vurgulayan Yelken, "ABD'ye baktığımızda, ABD'nin Türkiye'de yapılan tüm darbelerin arkasında olduğunu hepimiz biliyoruz. Daha önceki darbelerde ‘Bizim çocuklar başardı' mesajları artık kayıtlara düşmüş şeyler. Bu sefer onların çocukları başarılı olamadı. ABD sadece darbeci çocuklarını değiştirdi." İfadelerini kullandı.

Konferans soru cevap kısmının ardından son buldu. (Ayetullah Tarhan-İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler