Güneydoğu Anadolu Hububat, Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği, 2016 yılının ilk 5 ayında 140 ülkeye toplam 893 milyon 360 bin dolarlık ihracat yaptıklarını açıkladı.

Güneydoğu Anadolu Hububat, Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği, 2016 yılının ilk 5 ayında 140 ülkeye toplam 893 milyon 360 bin dolarlık ihracat yaptıklarını açıkladı. Birlik Başkanı Mahsum Altunkaya, yeni pazar arayışlarının sürdüğünü ifade ederek önceliklerinin gıda fuarları ve tanıtımı olduğunu söyledi.

Güneydoğu Anadolu Hububat, Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu, Mahsum Altunkaya başkanlığında GAİB Hizmet binasında toplandı.

Toplantıda 2016 yılının ilk 5 ayına yönelik ihracat rakamları değerlendirilirken yeni pazarlar bulunmasına yönelik çalışmalara hız verilmesine de karar verildi.

2016 yılının ilk 5 ayında 893 milyon 360 bin dolarlık ihracat gerçekleştiren sektörün yılın geri kalan sürecinde hedeflerini yakalayabilmesi için çalışmalar yürüteceklerini ifade eden Altunkaya "Sektörle ilgili yaptığımız değerlendirmelerde ihracat rakamlarımızın her şeye rağmen hedeflerimizi yakalama yönünde olumlu sinyaller verdiğini görüyoruz. Elbette yeni pazar arayışlarımızı sürüyor. özellikle TİM tarafından yapılan bir çalışma ile Gaziantep'in İngiltere ile eşleştirilmesi bizim bu pazardaki payımızı arttırmaya yönelik çalışmalarımızı hızlandıracaktır." dedi.

Daha önceki yıllarda olduğu gibi sektör için en önemli pazarın Ortadoğu ülkeleri olduğunu belirten Altunkaya, "Mevcut pazarlarımızdaki payımızı arttırmak ve özellikle Kanada, ABD, İngiltere, Güney Afrika, Uzakdoğu ve Güney Amerika'daki yeni pazar arayışlarımızı sürdürerek 2023 hedeflerimizi yakalayacağımızı düşünüyoruz. 2016 yılının ilk 5 ayında 140 ülkeye toplam 893 milyon 360 bin dolarlık ihracat gerçekleştiren sektörümüz 2016 yılının geriye kalan aylarında da bu ihracatı hedeflenen rakamlar doğrultusunda arttıracağını düşünüyoruz. Daha önceki yıllarda olduğu gibi sektörümüz için en önemli pazar Ortadoğu ülkeleri olmuştur. Bunu Afrika ve Asya ülke pazarları takip etmiştir. Ülke bazında verilere baktığımızda sektörümüz en fazla ihracatı Irak'a yaparken onu Suriye ve Sudan takip etmiş dördüncü sırada ABD'ye yapılan ihracatımız yer almıştır. Sektörümüzün Türkiye genelinde gerçekleştirdiği ihracat rakamı 2 milyar 816 milyon 926 bin dolar olup GAİB'in bu ihracattaki yüzde 31,6'lik payı bizleri birinci sıraya taşımaktadır." ifadelerini kullandı.

"önceliğimiz tanıtım ve fuarlardır"

Yurt dışında düzenlenen gıda fuarları ve tanıtımın sektör için büyük bir önem taşıdığını dile getiren Altunkaya, "Bundan sonraki süreçte de gerek fuarlara katılımımız gerekse seçilen pilot ülkelerdeki tanıtımlarımız sürecektir. Dünya genelinde bulunan 208 ülkenin tamamına ulaşmak ve Anadolu'nun bereketli topraklarında yetişen ürünlerimizin bu ülke insanlarıyla buluşturulmasındaki çabalarımızın olumlu sonuçlarını alacağımıza, bu çalışmalarımızın ülkemize önemli bir katma değer olarak dönüş yapacağına inanıyoruz." şeklinde konuştu. (İbrahim Koçyiğit-İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Öne Çıkan Haberler