39 genç çiftçiye bin 404 küçükbaş hayvan dağıtıldı

Şırnak'ın Silopi ilçesinde 39 genç çiftçiye bin 404 küçükbaş hayvan dağıtıldı.

Tarım ve Orman Bakanlığının geçen yıl uygulamaya koyduğu Genç Çiftçi Projesine Silopi ilçesinden başvuran 39 genç çiftçinin başvurusu bakanlık tarafından onaylandı.

Proje kapsamında hibe desteği almaya hak kazanan 39 genç çiftçiye, İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından bin 404 küçükbaş hayvan desteği verildi. 39 genç çiftçi, kişi başı 34 dişi 2 erkek olmak üzere 36 küçükbaş hibe desteği aldı.

Tarım ve Orman Bakanlığı İlçe Müdürü Mustafa Osmanoğlu, projenin asıl amacının köylere dönüş olduğunu ve bunun en büyük etkisinin de hayvancılık olduğunu belirtti.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından bu proje kapsamında kişi başı 34 koyun ve 2 keçi verildiğini, amacın tamamen hayvancılık teşviki olduğunu belirten Osmanoğlu,

"Projeden sekizi bayan olmak üzere 39 çiftçimiz yararlanmaktadır. Bölgede hayvancılıkla erkeklerden çok bayanlar uğraşıyor. Bu proje ile bayanlar biraz daha ön plana çıkmaktadır. Verdiğimiz hayvanlar 3 yıl boyunca çiftçimize zimmetli olarak kalacaktır. Bunları satamayacaklar, kestiremeyecekler. Bu hayvanların 21 gün karantina süresi vardır. 21 günün sonunda elisa, IBR brucellası bakıldıktan sonra Türk menşei ile küpe takıyoruz. Bunun ardında sigortalatarak Türk Hayvan Bilgi Sistemine kaydediyoruz." ifadelerini kullandı

Çiftçilere verilen desteğin devam etmesini isteyen Mehmet Tertip, "Genç çiftçi projesi kapsamında Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından, 34 dişi, 2 erkek olmak üzere 36 küçükbaş hayvan aldık, köyde besleyeceğiz. Hepsine teşekkür diyoruz. Çiftçilerimize destek olmalarını diliyoruz. Desteklerin devamının gelmesini diliyoruz." dedi.

Tarım ve Orman Bakanlığının ilçe müdürlüğüne yaptığı başvurunun kabul olmasıyla hibe desteği aldığını belirten çiftçi Yusuf Yılmaz, geçimini hayvancılıkla sağladığını söyledi. (Ahmet Uçar – İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler