‘AB Fonları tanıtım toplantısı’ gerçekleştirildi

AB Fonlarından daha fazla ve etkin olarak yararlanmak amacıyla Diyarbakır’daki ilgili kurumların katılımıyla ‘AB Fonları tanıtım toplantısı’ gerçekleştirdi.

Diyarbakır Valiliği AB Daimi Temas Noktası ve Karacadağ Kalkınma Ajansı işbirliği ile düzenlenen ve ilgili kurumların katıldığı, AB hibelerinden ve diğer hibelerden en etkin seviyede faydalanmalarını sağlanması amaçlanan AB Fonları tanıtım toplantısı,bu gün Karacadağ Kalkınma Ajans

Toplantıya AB Daimi Temas Noktasından Sorumlu Vali Yardımcısı Kürşat Güleryüz, Karacadağ Kalkınma Ajansı Genel Sekreter Vekili Dr. Hasan Maral, TKDK Diyarbakır İl Koordinatörü Hikmet Güneş, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, Kaymakamlıklar, Diyarbakır İl Emniyet Müdürlüğü, Diyarbakır Ticaret Borsası, KOSGEB ile diğer kamu kurum ve kuruluş temsilcileri katıldı.

Toplantıda konuşan AB Daimi Temas Noktasından Sorumlu Vali Yardımcısı Kürşat Güleryüz, "AB Daimi Temas Noktası olarak, ilimizin AB hibelerinden en üst seviyede faydalanabilmesi için gerekli bilgilendirme ve teknik destek çalışmalarını yürütüyoruz. Bu çalışmalar ile ayrıca AB Bakanlığı'nın yeni AB Stratejisi, Ulusal Eylem Planı ve AB iletişim Stratejisi ışığında yerel düzeyde de işbirliğini sağlamak ve AB'nin Türkiye'ye karşı, Türkiye'nin ise AB'ye karşı ön yargılarını yıkmak öncelikli hedeflerimiz arasında bulunmaktadır. Diyarbakır'da Karacadağ Kalkınma Ajansı, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu başta olmak üzere birçok kurum ve kuruluş AB Fonlarından yararlanarak, Diyarbakır'a projeler kazandırıyorlar. AB Daimi Temas Noktası olarak, lokomotif görevi üstlenip, kurumlarımızın AB fonlarından daha fazla ve etkin şekilde yararlanmalarını sağlamayı hedefliyoruz. Diyarbakır, bu konudaki fırsatları değerlendirmeli." dedi.

Karacadağ Kalkınma Ajansı Genel Sekreter Vekili Dr. Hasan Maral ise Ajans olarak 5 yıldır Diyarbakır ve Şanlıurfa'da faaliyet gösterdiklerini ve şu ana kadar toplam 509 projeye 84,4 milyon TL hibe desteği sağladıklarını belirtti.

Bu yıl ise KOBİ Mali Destek, Sanayi Altyapısı Mali Destek Programı, Yenilenebilir Enerji Mali Destek Programı ile Turizm ve Kentsel Altyapı Mali Destek Programı kapsamında toplam 28 milyon TL hibe desteği vereceklerini söyleyen Dr. Maral, Ajans olarak AB Fonlarından da yararlandıklarını, bu kapsamda da Urfa turizm potansiyeline yönelik 9.5 Milyon Euro'luk, Diyarbakır ve Şanlıurfa'nın işsizlik sorununun çözümüne yönelik, 6.5 milyon Euro bütçeli iki proje yürüttüklerini söyledi.

Toplantı Diyarbakır Valiliği AB Daimi Temas Noktasının tanıtımı, AB hibelerinin takibi, açık hibe teklif çağrıları, özellikle 2014 yılı itibariyle kapsamı daha da genişleyen ve tüm kurumlara yönelik AB fırsatlarını içeren Erasmus+ (Erasmus Plus) programının ve Karacadağ Kalkınma Ajansının 2015 yılı mali destek programlarının tanıtımının gerçekleştirilmesi ile son buldu. (İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler