Avrupa ülkelerinden İran’la dolarsız ticaret kararı

Avrupa Birliğinin ana gövdesini oluşturan Almanya ve Fransa ile AB’den ayrılan İngiltere, İran’la dolarsız bir ticaret için anlaşmaya vardı.

ABD’nin dışında nükleer anlaşmaya imza atan AB ülkelerinden Almanya ve Fransa ile AB’den ayrılan İngiltere ve Rusya dışişleri bakanları, düzenledikleri toplantıda İran’la ticaretin devam etmesi ve yapılacak ticaretin dolarsız olması yönünde mutabakata varıldığı açıkladı.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov, konu ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, ABD’nin İran’a karşı yaptırımlarının mantıksız olduğunu belirterek, İran’la nükleer anlaşmaya imza atan Avrupa ülkeleri olan İngiltere, Almanya ve Fransa’nın İran’la dolarsız ticaret yapma konusunda mutabakata varıldığını söyledi. 

Rusya dışişleri bakanı, İran’la ticaretin dolarsız sürdürülmesi ve nükleer anlaşmanın korunması yönünde anlaşmaya varıldığını söyledi. 

Rusya dışişleri bakanı açıklamasında, ABD’nin nükleer anlaşmadan çekilmesi ve yaptırım siyasetlerinin mantıksız ve kabul edilemez bir siyaset olduğu yönünde ortak görüş içinde olduklarını da sözlerine ekledi. (İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler