Bakan Varank: Ülkemizde üretim yapın hep birlikte kazanalım

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, yabancı yatırımcılara hitaben “İş ortaklarınızı bulun, oldukça cazip teşvik sistemimizden faydalanın, ülkemizde üretin ve hep beraber kazanalım." dedi.

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD)’ın düzenlediği “17. MÜSİAD EXPO" açılış töreninde konuşan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, yabancı yatırımcılara çağrıda bulundu

CNR Expo fuar merkezinde düzenlenen açılış töreninde konuşan Bakan Varank, “Küresel ticaret savaşlarının gündemi meşgul ettiği bu dönemde, biz yeni işbirliklerini yeşertmenin ve birlikte kazanmanın peşindeyiz. Çünkü şunu biliyoruz; ticaret savaşının kazananı olmaz.  Bakın hem gelişmiş hem de gelişmekte olan ülkelerin çoğunda büyüme beklentileri, ticaretteki bu gibi belirsizliklerden ötürü aşağı doğru revize edildi. Buna seyirci kalmamalıyız. Yatırımın, üretimin ve ticaretin canlanması için kolektif bir çabaya ihtiyaç var.” dedi.

MÜSİAD EXPO gibi organizasyonların somut çıktılara dönüşmesi açısından önemli fırsatlar barındırdığını belirten Varank, “Türkiye zor bir Ağustos ayını geride bıraktı. Hiçbir ekonomik dayanağı olmayan dış şoklar sebebiyle, döviz kurlarında dalgalanmalar yaşadık. Bu belirsizliklerin reel ekonomiye etkisini sınırlamak adına, çok hızlı ve sonuç odaklı tedbirler aldık. Attığımız adımların olumlu sonuçlarını da görmeye başladık. Ekim ayıyla birlikte, 12 aylık ihracatımız geçen seneye göre yüzde 8 arttı ve 167 milyar dolara ulaştı. Bu tutarın 145 milyar dolarını sanayi sektörümüz sırtladı” şeklinde konuştu.

“Dünya pazarlarına yüksek katma değerli ürünleri ihraç etmenin peşindeyiz”

Üretimin ithalata olan bağımlılığını azaltmak için uçtan uca Yerlileşme Programı'nı yakında ilan edeceklerini hatırlatan Varank, konuşmasını şu şekilde tamamladı:

“Bu programla, cari açık verdiğimiz ürünlerle yeni teknolojilerin, arz talep işbirliği modeliyle üretilmesini hedefliyoruz. Stratejik ürünlerde yerli üretimi teşvik ederek, dünya pazarlarına yüksek katma değerli ürünleri ihraç etmenin peşindeyiz.  Program kapsamında kapımız tüm uluslararası yatırımcılara da açık. Ülkemizde yatırım yapan ve üreten her firma; bizdendir, Türk firmalarından farksızdır. Dolayısıyla buradaki yatırımcılara bir çağrıda bulunmak istiyorum. Gelin detaylarını yakında açıklayacağımız Uçtan Uca Yerlileşme Programı’nın siz de bir parçası olun. İş ortaklarınızı bulun, oldukça cazip teşvik sistemimizden faydalanın, ülkemizde üretin ve hep beraber kazanalım. Ekim ayında sevindirici bir gelişmeye şahit olduk. Dünya Bankası’nın İş Yapma Kolaylığı Endeksi’nde ülkemiz 190 ülke arasında 17 sıralık bir sıçrama göstererek 43’üncü sıraya yükseldi. Bu özetle şu anlama geliyor; idare olarak, yatırım yapmak isteyene ilave iş çıkartmıyor, bürokrasiyi azaltıyor ve hayatlarını kolaylaştırıyoruz.  Hiç kuşkusuz bu durum ülkemizin uluslararası yatırımlar için daha da cazip hale gelmesine katkı sağlayacak.”  (Nizamettin Aşkın - İLKHA) 

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler